| GinelBGM a întrebat:

Imi poate spune cineva o soluție eficienta de a scapa de tartru?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| ziftode a răspuns:

Da, mergi la dentist sa iti faca "detartrare"
asta consta in eliminarea tartrului cu niste aparate cu ultrasunete si jet de mare presiune cu apa si praf

ASTA E SINGURA SOLUTIE DE ELIMINARE A TARTRULUI.

In rest poti doar sa previi, insa nimeni nu poate sa nu aiba tartru deloc fara macar doua vizite pe an la dentist pentru asta.

Daca fumezi, bei zilnic cafea si sau cola, o sa ajungi odata la 3 luni la dentist, oricat ai incerca in rest sa previi (spalat pe dinti si apa de gura)

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Mersul la dentist e solutia.

| sanda102 a răspuns:

Tartrul nu se poate îndepărta prin metodele de igienă obişnuite. De aceea, Oral B a luat în calcul problema spaţiilor interdentare, zone considerate problematice pentru că sunt greu accesibile periajului. Periuţa de dinţi Expert Massager dispune de invenţia periilor Criss-Cross, perii dispuşi în unghiuri opuse de 16 grade, pentru a disloca şi îndepărta placa bacteriană.