| RoBeRTin321 a întrebat:

Salut.Imi pun aparat dentar in 3 zile, si vreau sa stiu ce nu am voie sa mananc.Sau imi da acolo o lista cu fiecare lucru ce nu am voie sa il mananc? Daca nu, vreau sa imi spuneti TOT ce nu am voie.Dau funda! P.S:Stiu ca am scris de 3 ori "ce nu am voie" rolling on the floor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PsHiiQue a răspuns:

Ei bine in prima zi cand ti.l pui, v.a fi cam greu sa mananci si nu cred ca o sa reusesti. Prima saptamana o sa fie foarte naspa, iti spun asta din propria experienta si nu o sa poti manca cam nimic in afara de supe sau piure. Dupa primele doua saptamani, sa zicem ca ai putea sa mananci orice doresti. Singura problema e ca nu ai voie sa musti din fructe, nu ca nu ai voie dar nici nu o sa reusesti rolling on the floor)) Cam atat de zis, sper ca te.am ajutat

5 răspunsuri:
| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns:

Ai boie sa mananci aproape orice. Guma de mestecat nu e recomandabila. La inceput daca te deranjeaza incearca supe, piure,... Dar in principiu nu ai nici o interdicitie atata timp cat pastrezi igiena bucala.

| CuriousStuff a răspuns:

De ce nu ti-ai intrebat medicul/ortodontul? Nu am auzit de o lista de alimente interzise inainte de montarea aparatului dentar. Dar cine stie ce pretentii are ortodontul tau...

| GreenVoid a răspuns:

Prostii cu gura n ai voie ca se lasa cu vatamarihee hee

| Allegra a răspuns:

Pai nu ai voie guma de mestecat, mâncăruri grele etc... Si sa-ți cureți aparatul in fiecare seara

| DaianaM2003 a răspuns:

Din cate stiu la inceput nu ai voie sa mananci alimente tari(mar, biscuite,...) adica nu ai voie sa musti din ele( poti marul sa il mananci razalit, biscuitele bucati mai mici,...)! Cu timpul cu cat ti se fixeaza aparatul vei avea voie sa le mananci dar cu grija!