| Bosznic a întrebat:

Salut imi puteti spune va rog cum se formeaza chiagurile de sange si tumorile in zona craniana va rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cheagurile de sange se formeaza din cauza spargerii vaselor sanguine si coagularea sangelui scurs din ei.
O tumoare craniana se formeaza in urma unui accident cranian (de exemplu: lovitura), cand o parte din tesutul creierului "moare" si nu se elimina (se "putrezeste").

| ValentinMihai78 a răspuns:

Lovituri în zona craniană, fie prin o simplă bătaie, prin o căzătură sau ai dat cu capul fără să vrei de un corp dur.
Vasele de sânge craniene sunt subțiri, sensibile și nu sunt într-un mediu dur, ci un mediu lichid. Astfel că pot avea loc ruperi de vase în urma unor șocuri puternice.

| Rika2019 a răspuns:

Formarea cheagurilor de sânge (tromboză) în zona craniană poate avea mai multe cauze. Unele dintre principalele cauze ale trombozei în această zonă includ:

Tromboza venoasă cerebrală: Acesta este un tip de cheag de sânge care se formează în venele care drenază sângele din creier. Poate apărea din cauza unor afecțiuni precum tulburările de coagulare, inflamația venelor sau compresia venelor de către tumori sau alte leziuni.

Tromboza sinusurilor venoase cerebrale: Sinusurile venoase sunt vase de sânge care drenază sângele din creier. Tromboza lor poate apărea din cauza infecțiilor, inflamației, leziunilor, tulburărilor de coagulare sau a compresiei sinusurilor venoase.

Tromboza arterelor cerebrale: Arterele cerebrale furnizează sânge oxigenat creierului. Tromboza arterială poate apărea din cauza aterosclerozei (depunerea de plăci de grăsime în artere) sau a formării cheagurilor în artere.

În ceea ce privește formarea tumorilor în zona craniană, există diferite tipuri de tumori care pot afecta creierul și alte structuri din craniu. Tumorile pot fi clasificate în tumori primare (care se formează în creier) și tumori secundare sau metastatice (care se răspândesc în creier din alte părți ale corpului).

Formarea tumorilor în zona craniană poate fi rezultatul creșterii și multiplicării anormale a celulelor, care poate avea mai multe cauze. Factorii care pot contribui la formarea tumorilor cerebrale includ:

Mutatii genetice: Anumite mutații genetice pot crește riscul de dezvoltare a tumorilor cerebrale.

Excesul de expunere la radiații: Experiența unei expuneri excesive la radiații, cum ar fi radioterapia anterioară sau expunerea la radiații ionizante din alte surse, poate crește riscul de tumoră cerebrală.

Istoricul familial: Unele tumori cerebrale pot avea o componentă genetică și pot fi transmise în familie.

Infecții: Anumite infecții, cum ar fi infecția cu virusul Epstein-Barr sau infecțiile cu anumite tipuri de papilomavirus uman (HPV), pot crește riscul de tumori cerebrale.

Este important să menționăm că formarea cheagurilor de sânge și a tumorilor în zona craniană poate fi influențată de o combinație complexă de factori, iar fiecare caz poate fi diferit.