| GabrielDenisGhidersa a întrebat:

Salut!
În aprilie am căzut cu bicicleta și mi-am rupt piciorul. Am fost la spital, m-au operat și mi-au băgat un șurub în picior.
Am fost la jumătatea lui iulie ca să-mi scoată șurubul. A trecut mai mult de o lună de la operație, și piciorul pare că este foarte bine. Vreau să știu dacă pot să încep să fac sport?
*să răspundă doar cei care știu*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Medicul care te-a operat stie cel mai bine.
Intreaba-l, cand mergi la consultatia de dupa 6 saptamaqni sau de 3 luni dupa operatie!

| GabrielDenisGhidersa explică (pentru Bula):

Mi-a zis că nu o să mă mai duc la consultație

| Bula a răspuns (pentru GabrielDenisGhidersa):

Totusi, este nevoie, daca vrei sa faci efort (sport).
Poti intreba si de medicul sportiv.
Eu, totusi, nu m-as hazarda inainte de 6 luni.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cum a zis si Bula: mai putin de 6 luni, nu! Totusi poti sa te duci sa-l intrebi ca nu o sa dea cu parul. Nici macar nu este consultatie de adevarat.

| 1234568807 a răspuns:

Medicu spune

| StudentLaMedicina a răspuns:

Trebuie să faci fizioterapie (sau trebuia) încă din prima zi după operație. Fizioterapie o dată pe săptămână, iar terapeutul îți dă exerciții să le faci în fiecare zi acasă.

| Lubeniță38900 a răspuns:

Asta doar medicul ți-o poate spune