| Awp_Alex_1990 a întrebat:

Salut.
In luna iulie am fost la strand si am facut otita pe care am tratat-o cu antibiotic.De atunci, am ramas cu o sinuzita.Sinuzita am diagnosticat-o in urma unei radiografii pe care am facut-o in noiembrie.Radioloaga mi-a spus ca am o sinuzita, dar eu nu prezint dureri la nivelul fetei.Problema aceasta o am de 6 luni.Am luat un pumn de medicamente, dar degeaba.Ce sa mai fac? De 6 luni am un mucus alb in gat care nu-mi da pace,iar limba este acoperita cu un strat alb. Oricat de mult mi-as spala limba, stratul acela nu dispare.Ce sa fac? A mai trecut cineva prin asta? De ce persista incontinuu sinuzita? Cum s-o fac sa-mi dispata? E un chin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Cu ce am mai citit acum (materiale suedeze) sinuzita nu are consecinte grave si se vindeca singura.
Daca spui ca ai sinuzita maxilara, Poti vedea daca nu ai un dinte infectat de la care s-a raspindit infectia in sinus. In cazul acesta poate numai o nara sa fie infundata.
Poate ar trebui sa te linistesti si sa nu te mai bombardezi cu toate tratamentele. Ce rost au antifungice si altele?
Ramîi in expectativa fara sa mai aplici tot felul de tratamente. Cum am citit, prognoza la sinuzite nu e inspaimintatoare in privinta unor efecte si complicatii.

Am mai tradus din saitul respectiv.
Sinuzita debuteaza cu o raceala obisnuita provocata de virus (deci antibioticele nu se recomanda).
Infectia provoaca apoi o inflamatie a mucoaselor care se umfla si produc flegma.
Umflarea poate sa duca la infundarea nasului ceeace impiedica eliminarea lichidului si a flegmei.
In cele mai multe cazuri se vindeca insa in cazuri severe poate fi nevoie de antibiotic.
Picaturile pentru nas nu vindeca dar pot diminua inflamarea.

4 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

E cam indoielnic ca ai sinuzita cu gandul ca practic nu ai simptome.
Nu spui ce medicamente "cu pumnul" iei. Citeste intotdeauna prospectul. Limba alba e alta poveste mai banala.
Mergi eventual la un alt radiolog. Desi, daca nu sunt simptome nu e nici boala. Te legi la cap.

| Awp_Alex_1990 explică (pentru ALGator):

Iti voi spune ce medicamente am luat cand voi ajunge acasa.
Radiologul mi-a spus ca am o sinuzita maxilara.Mucusul in gat vine din nas, banuiesc.Mereu cand expectorez imi eliberez gatul, dar mucusul se acumuleaza la loc inca de la a doua inghititura.Nu stiu ce sa mai fac.Am fost la 3 medici Orl, de 2 ori la medicul de familie si o data la gastro.Ce sa mai fac.sunt complexat de problema asta.am luat si tratamente antifungice, probiotice, picaturi nazale, siropuri, pastile cu ulei de plante.am facut analize la sange, 3 exudate faringiene si linguale si degeaba.

| Awp_Alex_1990 explică (pentru ALGator):

Da,dar deja o am de 6 luni.M-am saturat.Mucusul acela din gat si limba alba ma streseaza la maxim. Vreau sa scap...

| ALGator a răspuns (pentru Awp_Alex_1990):

Nu vreau să dau sfaturi greșite.
Aș căuta un orl-ist poate la un cabinet.
Te informezi dinainte și mergi la el ca să planificați o strategie.
Din cîte știu, dacă e sinuzită, pașii sunt: tratament cu antibiotic (penicilină) iar în cazuri și mai severe, spălături ale sinusurilor.
Eu nu m-aș incurca cu alte leacuri și tratamente laolaltă.
Succes și sănătate!

| ALGator a răspuns (pentru Awp_Alex_1990):

Cu ce am mai citit acum (materiale suedeze) sinuzita nu are consecinte grave si se vindeca singura.
Daca spui ca ai sinuzita maxilara, Poti vedea daca nu ai un dinte infectat de la care s-a raspindit infectia in sinus. In cazul acesta poate numai o nara sa fie infundata.
Poate ar trebui sa te linistesti si sa nu te mai bombardezi cu toate tratamentele. Ce rost au antifungice si altele?
Ramîi in expectativa fara sa mai aplici tot felul de tratamente. Cum am citit, prognoza la sinuzite nu e inspaimintatoare in privinta unor efecte si complicatii.

Am mai tradus din saitul respectiv.
Sinuzita debuteaza cu o raceala obisnuita provocata de virus (deci antibioticele nu se recomanda).
Infectia provoaca apoi o inflamatie a mucoaselor care se umfla si produc flegma.
Umflarea poate sa duca la infundarea nasului ceeace impiedica eliminarea lichidului si a flegmei.
In cele mai multe cazuri se vindeca insa in cazuri severe poate fi nevoie de antibiotic.
Picaturile pentru nas nu vindeca dar pot diminua inflamarea.