| user12345555 a întrebat:

Salut! În scurt timp vreau să mă înscriu la școala de șoferi. Din naștere am o problemă la inima, nu una gravă, care presupun ca ar trebui să fie în fișa medicală pentru dosar. Îmi poate spune cineva din experiența dacă adeverință medicală cum ca pot avea permis cu problemele pe care le am poate fi luată de la un cabinet cardiologic particular sau doar din spital? Vreau să mă înscriu la 17 ani și 9 luni și aș putea merge încă la spitalul de copii unde ar trebui să mi fac o programare din timp

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Uka925 a răspuns:

Atunci cand te înscrii la școala de șoferi, ai nevoie de o adeverință medicală de la medicul de familie care confirma/infirmă ca esti apt, clinic sănătos, nu te aflii in evidența medicală cu vreo boală.
Dacă spui că ai o problemă cardio de care medicul de familie știe(ori daca nu stie, spune-i despre ea) va da verdictul, ori te va trimite la un cardiolog pentru stabilirea problemei tale. Nu te stresa. Poti face niste controale din timp, chiar daca nu ai inca varsta necesară înscrierii la scoala auto. Multă sănătate și mult optimism, ok!?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, daca ai o problema serioasa la inima, atunci nu vei putea sofa niciodata, fiindca nu vei primi avizul medical.

| user12345555 explică (pentru Violleta2022):

Cred ca nu stiti sa citiți?‍♀️?‍♀️ am zis clar ca nu e o problema grava mă bucur ca stiti ca nu pot eu conduce happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru user12345555):

Eu stiu sa citesc, doar ca tu nu ai habar ce spui, fiindca anumite boli din nastere sau dobandite, iti limiteaza accesul la permis, asadar pana nu ajungi la un cardilog sa-si dea "acceptul" nu mai comenta inutil.

| user12345555 explică (pentru Violleta2022):

Eu zic să vă luați un job, prea le știți pe toate pe internet laughing)) prea mult timp liber strică

| Violleta2022 a răspuns (pentru user12345555):

Cand o sa ajungi si tu la varsta mea, poate vei stii macar jumatate din cate stiu eu, pana atunci, ia de invata, ca-ti va prinde foarte bine.

| user12345555 explică (pentru Violleta2022):

Ar trebui să învățați și să vă mai abțineți din când în când, mai ales de la răspunsuri nefolositoare

| Violleta2022 a răspuns (pentru user12345555):

Ar trebuii sa inveti sa respecti oamenii fiindca lipsa de bun simt si atitudinea ta iti vor aduce numai necazuri in viata.
Si nu-mi duce mie grija de job, ca sunt in pozitia in care am angajati, acum doar ii supraveghez si muncesc cand am chef.

| Cipi1212 a răspuns:

Nu cred că poți avea carnet de conducere dacă ai probleme cu inima.