| dewx a întrebat:

In ultimele 3-4 zile n-am avut pofta de mancare, cu toate ca simteam senzatia de foame, parca imi era greu sa inghit alimentele. S-ar putea sa fie din cauza ca eram obisnuit sa mananc undeva la 2000 kcal, iar apoi am urcat pe undeva la 3100 (pentru ca recent m-am apucat de sala), iar apoi am scazut pe undeva la 1500 din cauza ca am fost plecat o saptamana si n-am putut sa mananc ce a trebuit pentru ca eram pe fuga? Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Organimsul spune ce are nevoie în condiții și contexte normale.
Astfel, dacă ai făcut salturi la calorii, etc, are și el nevoie de timp ca să se adapteze.
Dacă nu ai poftă mănânci mai puțin sau deloc.
Dacă e ceva simplu, el consumă din rezerve, că de aceea avem fiecare un strat minim de grăsime sub piele, unii mai mult.
Așa că, să nu faci nimic. Nu scrie nicăieri situația ta exactă, să consumi 2000, 3100. O să revii la normal fără să faci nimic.

1 răspuns:
| RAY a răspuns:

Sunt alimente care dau pofta de mancare cum e carbo, sunt alimente care inhiba fometea cum sunt proteinele, nu vad ce rau e in faptul ca numai ai pofte aiurea de mancare, mancam cand ne este foame nu sa ne satisfacem poftele, poftele alea ne baga in groapa, ascultati organismul