| GTest a întrebat:

Salut,in urma cu 1 an m-am taiat la nas,am avut un accident de masina si mi-a ramas semn o pata mica rosie.Nu se observa chiar asa bine,se vede mai intens cand e cald,dar totusi pe mine ma deranjaza. Exista vreo crema sau operatie sau ceva sa scap de ea?
Multumesc, cel mai bun sfat primeste funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LitlleBunny a răspuns:

Sunt 2 variante in prezent:
Niste injectii cu anumiti hormoni care redau culoarea pielii si o ajuta sa se aplatizeze si cea chirurgicala adica taiata din nou rana si recusuta.De asemenea ca si creme sunt bune cele hidratante iar deasuprea unguent de galbenele sau contratubex.Total este imposibil sa scapi de ea dar asa o minimalizezi laserul nu las recomanda.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista operatii pentru a scapa de cicatrici. Pentru inceput, du-te la doctor...banuiesc ca la un dermatolog thinking
Dar totusi, ai putea sa o acoperi cu putin fond de ten sau cu pudra (chiar daca esti baiat).

| marktheshark a răspuns:

Cred ca este o cicatrice care nu o poti inlatura decat prin operatie.

| GTest explică (pentru marktheshark):

Si cam ce operatie, ce recomanzi, sa fac un consult la un doctor specializat?