| Numerandomcanuavemidei a întrebat:

Salut! În urmă cu aprox. 3 zile (65 ore) am avut o extracție dentară (Un molar). În primele 24h sângerarea a fost excesivă și durerea extremă însă pe parcurs s-au mai ameliorat. Când a venit momentul să mănânc am constatat că nu pot absolut deloc,am dureri puternice atât la masticație cât și atunci când gura e închisă.Am analizat vizual și am observat că nu există cheag de sânge ci doar ceva alb pe toată suprafața (am folosit antiinflamatoare și apă de gură cu ciorhexidină). Durerea cea mai mare vine de la măseaua de lângă, care nu știu să prezinte vreo afecțiune. Întrebarea mea e, poate cumva durerea să vină de la intervenție? Căci alt răspuns nu găsesc și îs efectiv speriată, mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Sfat de bine: lasă intrebările adresate cizmarilor și du-te la dentist, nu vrei să riști o infecție serioasă!

| Dandiiiiiiii a răspuns (pentru sierra1):

Wow! Nu stiam ca esti cizmar. Pot sa duc la tine o pereche de ghete pentru repararea tocurilor? Serios vorbesc. La mine in oras nu mai exista meseriasi in acest domeniu.

| sierra1 a răspuns (pentru Dandiiiiiiii):

"Dandiiiiiiii a răspuns: Acolo ai o rana inca nevindecata"

cizmare, te-ai și aruncat la dat sfaturi medicale!

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Acolo ai o rana inca nevindecata. S-a scos o masea cu radacini cu tot. Du-te luni la dentistul care a scos-o si spune-i ca inca ai dureri.
Nu ar fi exclus sa ai o infectie alaturi.