| Alinbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbb a întrebat:

Salut
In urma cu cateva zile am simtit o durere in spate si am fost la un ecograf. Medicul a spus ca am o piatra plecata din rinichi in ureter. In analize scrie ca dimensiunea pietrei este de 6.8mm lungime si 3.2mm in diametru. In prezent iau NoSpa, urisan si uriclar si durerile au mai disparut. Ma inspaimanta gandul ca trebuie sa scot o piatra pe... Intrebarea mea este, pot elimina aceasta piatra numai prin acest tratament medical?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| vangaelis a răspuns:

Nu numai. Depinde si de marimea pietrei, se poate face si litotritie cu ultrsunete.

| doctoressa a răspuns:

Este posibil sa o elimini singur cu tratamentul pe care il iei. In caz contrar, medicul urolog o va extrage pe calea uretrei-vezica-ureter. http://www.i-medic.ro/boli/colica-renala