| BlueDark a întrebat:

In urma unui control oftalmologic am aflat ca am dioptrii de -2 respectiv -1.75.Mi-am luat ochelarii...In primele 2 ore m-a durut putin capul si ameteam,dar vedeam mult,mult mai bine. Apoi durerea a incetat,mi-am revenit si nici nu simt ca ii mai am.N-am probleme.E normal sa fie asa la inceput? E posibil sa nu fie lentilele potrivite? Repet, au trecut vreo 2 ore pana sa imi revin complet cu ei la ochi.Dar acum vad super bine si nu mai am nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este normal sa fii ametit si sa vezi ciudat in urmatoarele 1-2 saptamani, cam atat dureaza acomodarea!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Este perfect tot ce ti s-a intamplat/simtit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoretic cand incepi sa porti ochelari, ar trebui sa iti puna niste lentile cu putin mai mici decat ce iti trebuie pentru acomodare si ar trebui sa ii porti cate putin, 30min dupa sa ii dai jos alte 30min si tot asa pana cresti timpul si te obisnuiesti cu ei. EU am -0.50 si -0.75, ii am din aprilie si deja am impresia ca nu mai vad bine cu ei, desi cand am fost la consultatie, mi-a zis ca este ok. Mie una mi se pare maxim de complicat sa porti ochelari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aaaa si inca ceva, eu m-am obisnuit cu ei, intr-o saptamana, doua. nu inteleg cum tu te-ai obisnuit in 2 ore laughing

| BlueDark explică (pentru anonim_4396):

Am mai purtat ochelari.Chiar multi

| christall a răspuns:

Da, ochiul trebuie sa se acomodeze. De aceea doctorii spun ca mai intai sa-i porti in casa si apoi cand s-a obișnuit ochiul sa iesi cu ei.

| bianca0481d a răspuns:

Nu trebuie sa-ti faci griji, ochii te dor putin pana se acomodeaza atunci cand entilele sunt noi sau porti ochelari pentru prima data. happy