| anonim_4396 a întrebat:

Salut, intrebarea se adreseaza celor ce si-au facut operatia de strabism, de corectare cred ca-i zice (recent 1-2).
Pe voi cat v-a costat? (se poate compensa cu cardul de sanatae CNAS?), a durut? Si la ce clinica ati facut?
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Vântulalb a răspuns:

Strabismul se opereaza? Eu stiam ca se corecteaza purtand ochelari. Ochelari speciali care sa forteze ochiul sa se indrepte. Nu e vorba de dioptrii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Vântulalb):

Se fac si operatii, se trage de muschi. Nu fac mare lucru, cel mai important e sa faci exercitii cit mai des imediat ce se depisteaza. Am fost operat in copilarie, a avut fix zero efect...