| Floreenofficial a întrebat:

Salut! Joi sunt programat și intenționez să fac un tomograf cu substanță de contrast(abdomen și pelvis)cu flexula,cu doua analize înainte și le voi plati din banii mei fiindcă nu îmi funcționează stomacul/colonul bine și am probleme de mai mult timp.E dorința mea să îl fac.Pot sa pățesc ceva,sau sa mor? Mama a zis că te iradiază.Si dacă mă iradiază,ce? Vreau să știu părerea voastră,sfaturile voastre in legătură cu tomograful.E bine, e rău? Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| kaTTsu a răspuns:

Cand spui ca nu-ti functioneaza colonul bine la ce te referi?

| Floreenofficial explică (pentru kaTTsu):

Pai am probleme cu mâncarea, scaunul și anul trecut o doamna doctor mi-a pus diagnosticul incontinenta!

| LaraClarice a răspuns:

Atâta timp cât ureea și creatinina sunt in parametri normali, nu ai de ce sa îți faci griji. Analizele alea arata cat de bine pot rinichii tai sa filtreze substanța de contrast. La fel, daca ți-a mai recomandat medicul și alte analize înainte de investiție, trebuie sa i le prezinți lui sau medicului radiolog. Daca ai alergii trebuie neapărat să spui.
Partea cu radiațiile, da, CT radiază cat 10 radiografii, daca zic bine, oricum pe acolo e efectul lui. Radiațiile alea pot produce tumori, însă nu întotdeauna o tumoră e cauzata de un CT, e un aparat sigur, altfel nu s-ar mai utiliza. Gândește-te numai cât oameni fac CT.
Înainte de a face acest CT, ai fost la gastroenterolog? Poate nu necesar CT-ul, mai există și alte modalități de a investiga stomacul și colonul. Gastroscopie nu ai făcut?
Daca îl faci așa, după capul tau, mai bine te rezumi la RMN nativ. E lipsit de riscuri.

| Floreenofficial explică (pentru LaraClarice):

Doamna doctor mi-a recomandat RMN dar e foarte greu de făcut, au zis și fetele care lucrează acolo că foarte puțini l-au făcut fiindcă sunt de fapt două rmnuri legate(abdomen și pelvis).

| LaraClarice a răspuns (pentru Floreenofficial):

Nu se poate. Nu știu ele bine, mergi la o altă clinică unde se fac RMN-uri. E imposibil sa faci CT doar pentru că nu știu fetele alea că e greu RMN-ul.
Crezi că la CT nu e la fel, pe segmente? Vorbește cu medicul. Nu ai spus, doctorul e gastroenterolog?

| Floreenofficial explică (pentru LaraClarice):

RMN-ul durează 70-90 de minute din ce mi s-au zis și trebuia să mă puna sa trag aer in piept de 20 de ori și să îl dau afara în timpul RMN-ului, asta mi s-a zis.Mama a zis că CT durează 15 minute.Doamna doctor e gastroenterolog da și e și profesor universitar. Dumneaei face și colonoscopii, dar nu m-a pus sa fac colonoscopie, ci RMN ( abdomen+pelvis)și mi-a pus din păcate diagnosticul incontinenta.Am megadolicocolon din naștere.Multumesc pentru ajutor!

| Mokhsa a răspuns:

Ai mai facut tomografie? Daca da, cand?

| Floreenofficial explică (pentru Mokhsa):

Am mai făcut acum 7-8 ani când eram mai mic.

| Mokhsa a răspuns (pentru Floreenofficial):

Care e problema medicala?

| Floreenofficial explică (pentru Mokhsa):

Citește te rog ce am scris la răspunsuri.