| MaxMaxvpn a întrebat:

Salut,la probleme mintale se adreseaza unui medic psihiatru sau la un >NEUROLOG??

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Tot felul de raspunsuri AIUREA
se adreseaza la ambii
sunt probleme mentale generate de probleme neurologice, sunt oameni care au facut o tumoare si au devenit bunatatea pamantului, dupa care tumoarea le-a pus viata in pericol, au descoperit-o, extras-o si au devenit rai ca un caine legat, vezi Diminetiile de luni, sunt o tona de exemple:
https://www.cinemagia.ro/filme/monday-mornings-578854/

insa, daca dpdv neuronal nu are nimic, atunci numai psihiatrul

| Floridori a răspuns:

Pentru problemele de ordin mintal, te adresezi unui psihiatru.
Neurologului (sau neurochirurgului) i te adresezi atunci cand este vorba de o afectiune fizica la nivelul creierului sau al sistemului nervos in general.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La un medic psihiatru

| Alinailies a răspuns:

Te poti adresa si unui psiholog si el te poate indruma catre un psihiatru, daca este cazul. Depinde ce intelegi prin probleme mintale si cum ai ajuns la concluzia asta.