| anonim_4396 a întrebat:

Salut, lume! As vrea sa duc un stil de viata mai sanatos, astfel dand jos kilograme. As dori cateva sfaturi, ce sa mananc, ce sa nu mananc si experientele voastre, daca ati reusit sau nu sa invingeti lupta anti-kg.
Ofer funda celui mai complex raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Drolja a răspuns:

Degeaba îți zice Florentina ce să faci, dacă tu n-o asculți și faci tot ce-ți trece prin minte!

| RAY a răspuns:

E foarte greu sasi spun ce inseamna un stil de viata sanatos, daca doresti sa slabesti trebuie sa fi in deficit caloric sa consumi mai putine calorii, sportul doar acelereaza acest mecanism atata tot, degeaba daca manci mult, si e atat de usor sa treci de 2000 de calorii, azi am mancat 250 de grame de caju avea 850 de calorii, un baton de ciocolata de 50 de grame are 450 de calorii,un mic baton,imagineazati cate batoane trebuie sa manci sa simti ceva,asta si pentru ca fructoza pacaleste creierul care i comunica sa vrea mai mult, de aia mancam multe dulciuri pentru ca creaza placere si pentru ca deregleaza modul prin care stim ca suntem satuli, un grup de soareci de loborator a fost supraalimentat cu multe alimente ei au mancat nu foarte mult doar atat cat le trebuia e cand eau fost date porcari gen pizzaa ce crezi sau ingrasat ba chiar respingeau hrana lor naturala, hrana din ziua de azi este extrem de bogata in calorii si pacaleste creierul provocand placere si dand senzatia de foamete non stop, solutia nu e usoara mai multe proteine, proteinele nu fac ce face fructoza si din contra taie pofta de foamete, de fapt din cele 3 tipuri de alimentatie
grasimi, carbo, proteine, proteinele tin cel mai mult de foame si nu doar ele se metaboliseaza greu adica la o suta de grame arde corpul 30 de grame de calorii, eu recomand low carb, loc fat, high proteine
recomand sprinturi de 4 minute alergare maxima pauza 30 de secunde, 30 secunde alergare,ridicare de greutati,repet totul sta in deficit caloric,inca ceva interesant pofta de dulce nu dispare nici la dieta low fat, low carb sa stii,sunt legume,fructe foarte sanatoase, grasimi naturale, sanatoase, chiar am citit ca caju are grasimi asa sanatoase ca uleiul de masline
cate un pic din toate, daca manci multa carne te vei ingrasa deci pofta de carne o ai rar mult mai des e pofta de dulce
sprinturi si ridicare de greutati egal ca esti fata ca poti, somn, apa, gandire pozitiva

| RAY a răspuns:

Foarte important nu te infometa de ce? vezi tu supravetuirea e pe primul loc,daca te infometezi organismul intra in alerta mare si da vei slabi la inceput apoi vei adauga direct grasime pe burtica,eu am observat ca daca manc dimineata numai simt asa foametea toata ziua nici pofta de dulce, eu am dat ceva kg jos dar din pacate le-am pus asta e,e greu sa fi sanatos,sunt atatea sfaturi pe internet total aberante,ca daca manci grasime slabesti pe naiba te ingrasi,daca manci carne multa slabesti nu doar tine foame,carbohidtrati sunt rai,total fals carbohidtrati rafinati sunt rai patiseria,cofetaria,dulciurile, painea e doar grasime atata tot, plractic cele enumerate doar ingrasa atat ele nu aduc nimic bun organismului, mai bine iei o lingurita de miere pe zi, miere ingrasa sa stii, te trezesti la 30 de ani cu diabet 2 alte minuni, ti foame du-te cumpara legume brocoli, rosi, varza etc ce are putine calori numai vb de vitamine, vezi ca carnea constipa baga multe rosi si brocoli

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum, pentru ca să vedem dacă/cât este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Trebuie să ai o alimentaţie sănătoasă - vezi în ce constă aceasta la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......toasa_1471

http://www.radioromaniajunior.ro/......natoase-26

http://www.google.ro/......http?/url

http://florinrosoga.ro/blog/obiceiuri-alimentatie-sanatoasa/

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

| Florentina9210 a răspuns:

Degeaba iti dau eu sfaturi gen, ce sa faci si ce nu, daca tu, tot ce stii faci.
Mergi la medic sa iti faca el o dieta.

| Wøodenpints a răspuns:

Nu există nicio luptă antikilograme, există doar oameni leneși care mănânca toate prostiile.
Nu e niciun secret sau metodă ascunsă prin care să slăbești, trebuie doar ca numărul de calorii pe care le bagi în gură să fie mai mic decât ăla pe care le consumi.
Mai pe scurt, nu băga șaorma cu maioneză și ieși zilnic la alergat până transpiri unt.

| Nitu_Andrei_Valentin_1995 a răspuns:

Am avut o problema cu grasimea, 2 lucru m-au ajutat sa scap de aceasta minunata problema, Pe fiecare zi fa-ti o obisnuinta sa mananci ceva sanatos pe langa restul de mancare pe care o mananci, adica ceva gen morcovi mere banane etc da nu mai sa iti place si vreo 5-30 minute activitate fizica pe zi(eu am ales flotari ca na, sunt baiat, tu poti face alergare sau ceva ce iti place)