| ionutk007 a întrebat:

Salut lume, asta e prima mea intrebare si as vrea sa va intreb cati dintre voi ati suferit de tulburare bipolara si cum poate fii ea tratata,? nu este vorba de mine ci de un prieten bun, am vazut pe wikipedia ca personalitati ca vandamme, charlie sheen, robin wiliams, mel gibson rusell brand au suferit sau sufera de aceasta boala, funda cel mai bun raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CityOfSatan a răspuns:

Nu am suferit, si nici nu imi doresc sa sufar de aceasta boala.In orice caz,e o boala dificila, care afecteaza chiar si viata cotidiana a bolnavului, isi schimba dispozitiile, oscileaza de la una la alta, se simte neinteles si poate ajunge cu gandul chiar la sinucidere.Imi pare rau pentru prietenul tau, fi alaturi de el si incurajeaza-l! Din pacate, la noi in tara oamenii bolnavi psihici sunt marginalizati si chiar batjocoriti, aceasta e greseala pe care o face societatea, si consider ca e unul dintre cei mai decisivi factori care il impiedica pe bolnav sa dupa o viata normala.

4 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Tulburarea bipolara este o tulburare psihica caracterizata prin schimbari extreme de dispozitie, de la depresii severe pana la episoade maniacale.In cursul episoadelor maniacale persoanele care sufera de tulburarea bipolara tin sa aiba o dispozitie euforica, sa fie hiperactivi, agitati si fara sa simta necesitatea somnului.Din pacate, nu exista niciun tratament care te vindeca complet sau functioneaza la toti bolnavii.Dar cu anumite medicamente si psihoterapie aceasta afectiune poate fi tinuta sub control si persoana afectata poate avea o viata normala si productiva.

| GrecuMariaaa a răspuns (pentru anss23):

Hmmm, suna ca si cum descri comportamentul unui adolescent.

| eliaclodia a răspuns:

Cum se manifesta prietenul tau, din ce ai observat tu?

| boylivgume a răspuns:

E o boala care tine de euforie, se vindeca prin iubire laughing..scuze,dar am vazut asta in filme!