| Alexandru_Sergiu_1995 a întrebat:

Luni seara m-am intepat intr-un cui, nu era ruginit tare si nici nu mi-a intrat mult in talpa. Nu am fost la spital, in schimb, iau antibiotic " Doxiciclina ". Credeti ca pot avea probleme pe viitor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Doxiciclina NU te protejeaza impotriva infectiilor unei plagi, deci nu te ajuta cu nimic, o iei degeaba (cine ti-a recomandat-o este un tampit, si-a batut joc de tine, nici n-a citit prospectul).
pe de alta parte, tetanosul este foarte rar in Romania (cateva cazuri pe an). daca ai fost vaccinat anti-tetanos in ultimii 7 ani, esti protejat. daca nu, atunci va trebui sa te bazezi pe noroc si pe faptul ca boala este foarte rara. E cam tarziu sa mai faci vaccinul acum, dar poti incerca sa mergi intr-un serviciu de urgenta si sa te vaccinezi (singura persoana salvata vreodata de tetanos a fost una care facuse totusi vaccinul, chiar daca prea tarziu)

| Zenithf a răspuns:

O sa ai probleme in viitor pentru ca iei antibiotice fara prescriptie. Microbii din organismul tau devin tot mai rezistenti la antibiotice, si cand o sa ai de-a face cu o infectie, nu o sa mai stii de sa iei ca sa scapi de ea.

| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine sa iti faci vaccinul antitetanos.
http://www.i-medic.ro/stiri/campanie-impotriva-tetanosului-neonatal

| MrLoveLife a răspuns:

Du-te fa vaccinul antitetanos si o sa fie bine.Asa stii sigur ca nu ai sa ai probleme.

| Onoiu_Melisa_1993 a răspuns:

Cred ca ar fi mai bine sa mergi la un medic.

| Alexandru_Sergiu_1995 explică:

Au trecut două săptămâni de la incident. Şi nu s-a umflat, nu nimic. Mai pot păţi ceva?