| CorleoneGyovanny a întrebat:

Salut
M am angajat iar recent și parca la muncă nu ma simt în largul meu,e din cauza anxietății sau de ce, am colegii de 50 de anii si eu am 22, oare de asta sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Focuseaza-te pe munca ta, pe ce ai tu de facut acolo, ca nu te-ai dus la munca sa socilizezi cu colegii, deci nu ai motiv sa-ti creezi stres, de la un asemenea lucru de nimc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai anxietate? Daca da, iti dai seama ca e un motiv si asta.
Plus oricine incepe un job nou nu se simte confortabil, ca mna, emotii, vrei sa faci totul bine etc etc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai zi-ne si noua despre ce munca e vorba. Daca esti programator, ar trebui sa te simti misto ca ai de la cine invata chestii. Daca esti pe santier sau in vreo fabrica amarita ca necalificat sau pe-acolo... atunci propune-ti ca obiectiv principal sa nu fii acolo si peste 28 de ani.

| CorleoneGyovanny explică (pentru GabiDumitrescu):

Lucrez într-o fabrica ca necalificat si ii aud pe aia cum zice asta nu știe nimic, nu se pricepe nu face, nu drege etc, și îmi vine sa mi dau demisia de acolo

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CorleoneGyovanny):

Ah, da. In cazul asta, nu ii baga in seama pe inaptii aia, conteaza ce zice seful, nu colegii. Oricum nu sunt oameni mai pe nicaieri, ca aia capabili pleaca sau au afacerile lor. Ce poti sa faci e sa incerci sa iti faci treaba cum poti mai bine, sa ignori comentariile, si mai ales sa faci tot posibilul pentru a pune un ban deoparte ca sa te scolesti in ceva cu potential. Electrician, mecanic auto, instalator, ospatar/bucatar, de astea. Cind mai comenteaza aia, zi-le ca ei daca se pricep, de ce tot rupti in gura au ramas si la 50 de ani si ca tu nu o sa te pensionezi muritor de foame ca ei. Niste jeguri tipice, comenteaza in loc sa te ajute daca au cu ce, tocmai ca sa isi reverse frustrarile si ei pe cineva si sa se simta superiori.

| Frank51 a răspuns:

Anxietate n-am avut niciodată la muncă, emoții am avut primele 2 zile după care deja mă simțeam "de-al casei". Un coleg mi-a adus pian în birou când a văzut că avem aceeași pasiune big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns (pentru DracuIa):

Dacă eram norocos aveam salariu de 10.000 euro.

| anonim3248 a răspuns:

Eu la 22 de ani lucram undeva unde erau bețivi absolut toți.

| Smmo a răspuns:

Mai rabda un timp, ca si in alte locuri o sa fie la fel cat esti nou. Ori ingnora-i, ori daca ti se pare ca au dreptate, zi-le sa te ajute.

| 4evergentleman2023 a răspuns:

Ai noștri înafara sa ajute un om îl face în toate felurile, pleacă din tara mai bine între străin decât printre oamenii de cea mai joasa speță de la noi.

| 4evergentleman2023 a răspuns (pentru 4evergentleman2023):

Nu te descurci de la anxietate, e o boala foarte urata, dacă ai și depresie ești PA!

| Buzi213 a răspuns:

Daca lucrezi ce lucrez eu, nu o sa ai probleme in privinta colegilor de peste 55 ani, ca eu ii conduc pe ei chiar daca am 20 de ani, sunt sef serviciu, dar daca lucrezi maturator sau la fabrica cum ai zis tu, e si normal sa te simti asa

| AAme23 a răspuns:

Din cauza faptului ca lucrezi cu oameni mai in varata, iar tu esti tanar. Exclusa nu e nici anxietatea, e mult pana te acomodezi, după aceea, nu o sa ti se mai para ciudat.