| Sparkii a întrebat:

Salut, m-am bărbierit cu lama unei persoane care are Hepatita C, nu m-am tăiat pe fata, nu a curs deloc sânge, credeți ca am luat? Nu am știut ca are

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cat n-a intrat in contact cu sangele sau saliva ta nu e problema

| Sparkii explică (pentru Adry05):

Cum pot sa aflu dacă am exista un test? Sau după câte zile pot sa imi fac analize eu am făcut chestia cu lama in dimineata asta!

| Adry05 a răspuns (pentru Sparkii):

Cred ca la cabinete de dermatologie si venerologie se fac teste de astea

| GdX a răspuns:

Atata timp cat nu te-ai taiat nu este nicio problema. Dar data viitoare sa nu mai folosesti ustensilele altora. Fie ei si sanatosi.

| gheorghe699 a răspuns:

Nu este nici o problema, daca nu te-ai taiat, zgariat, dar pentru linistea ta, dezimfecteaza-ti fata, orice lotiune dupa ras ai pe baza de alcool.

| Sparkii explică (pentru gheorghe699):

Acum nu pot sa dau cu nimic ca sunt pe drum ajung in 2 ore, m-am iritat dar de zgâriat nu nici sânge nu a curs

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sparkii):

Simplu, înainte și după ce folosești, dezinfecteaza laughing
E mai bine sa fie totul steril, decât sa intampini probleme.

Ma îndoiesc totusi ca ai luat hepatita C - cât timp nu e vrei zgârietură serioasă, bine înțeles. Urmele fine de lama, pot fi trecute cu vederea, nu de ia la contact de genul laughing

| Sparkii explică (pentru gheorghe699):

M-am iritat atât

| gheorghe699 a răspuns (pentru Sparkii):

Ok,o sa treaca.

| gheorghe699 a răspuns:

Esti iritat, inrosit ..probabil nu a taiat lama bine, dar trebuie dezinfectat ..si tarr, alcool, orice.

Cel mai probabil ai luat, aproape mereu apar taieturi minuscule cand te barbieresti.

| Uvox a răspuns (pentru skrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr):

Nu cred, dar da, ai dreptate. Micro leziuni apar sigur iar pentru un virus e suficient si atat.
Dar să sperăm că nu e cazul.
Masina, obiectele de igienă personala cat si prietena NU se împrumută. Evident, în ordinea asta?