| Adrian2025 a întrebat:

Salut! M-am forțat acum 2 zile să duc o roabă cu bucăți mari de piatră și coborandule pe o rampa cu înălțimea de 3 trepte. În momentul în care coboram roaba pe acea rampă simțeam cum fortez tare spatele și mă trage cu totul, ca să nu o scap mă forțam să o cobor în siguranță jos, am facut asta de multe ori fără pauze mai mare de 1 min și la sfârșit am resimțit dureri și încă simt dureri majore în partea de jos a spatelui. Senzația e ca și cum ai impinge ambii pumni unul în altul. Am luat medicamente și am aplicat un gel de dureri în acea zonă, însă simt durerea parcă tot mai intens.mă puteți ajută, ceva sfaturi? Dau funda

PS : lucrez în construcții.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

Poți să mergi pe vârfuri şi călcâie?
Ai avut incontinență fecală sau retenție urinară?

Dacă nu poți să mergi pe vârfuri sau călcâie şi ai experimentat fie incontinență fecală sau retenție urinară trebuie să mergi urgent la un chirurg pentru că eşti caz chirurgical.

Dacă în schimb nu ai problemele astea, ia 400 mg de Ibuprofen/Nurofen împreună cu 1 g de Paracetamol (deci două pastile de 500 mg) pentru că eu suspectez că ai luat prea puțin şi nu te lasă durerea. Pune ceasul să sune şi ia la 6 ore iar aceeaşi combinație.

Dacă iei această combinație de medicamente pe o perioadă mai lungă de 3 zile adaugă de asemenea şi un Omez 20 mg dimineața ca să îți protejezi stomacul.

Încearcă să faci o pauză 1 săptămână şi să nu mai cari nimic greu şi eventual să vezi un fizioterapeut.

Dacă ai vreo întrebare suplimentară, dă-mi mesaj.

Bula
| Bula a răspuns:

Ca si in sport, trebuie sa faci gimnastica de incalzire (inainte) si de relaxare (dupa) eforturi mari!

| Violleta2022 a răspuns:

Asta se intampla tuturor care nu au conditie fizica.
O sa fi mai bine maine, poimaine si usor usor in feicare zi, doar pune mai putine caramizi in roaba.
Dupa 1 luna vei vedea ca zbori cu roaba aia si iti vor creste si pectoralii si bicepsii.

| Batmanel a răspuns:

NU TE OMORI LA MUNCA!
Am lucrat si eu pe santiere de tanar, foarte curand vei resimtii toate fortarile de viteaz. Mai bine faci 6 drumuri usoare decat 2/3 in care sa-ti distrugi sanatatea pe viitor.
Asta ce ai patit acum vei simti de la 35ani pana la bantranete