| anonim_4396 a întrebat:

M-am lovit tare cu piciorul de un obstacol cand eram incaltat cu adidasi si mi s-a inverzit toata unghia de degetul mare. Cum fac sa nu ma mai doar asa rau pana maine ca am de dat traseul pentru permis maine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Poti pune gheata dar mare lucru nu va face,am avut si eu odata o unghie inegrita la un deget de la mana si doare al dracu,nu prea ai ce face,te va durea si maine si inca cateva zile in continuare,cu siguranta va dura un am aproape pana va creste toata unghia si se va schimba asta in caz ca nu va cade intre timp,asta e cu unghiile lovite si inegrite,eventual poti lua niste antiiflmatoare,diclofenac, piroxicam, tenoxicam, ca sa scada putin inflamatia dar tot timpul va rezolva problema, indiferent de ce vei face

| robertp1 a răspuns (pentru Felys):

Multumesc pentru raspuns. Am facut chestia cu gheata si azi nu ma mai durut aproape de loc si am si luat proba practica happy. Mersi inca odata

| Felys a răspuns (pentru robertp1):

Felicitari,sa ai parte de condus fara incidente

4 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Poti incerca sa pui gheata peste unghie, niste antiinflamatoare peste noapte, de exemplu Hirudoid sau o alta crema preparata din aceleasi ingrediente. Iar maine, cu o jumatate de ora, o ora inainte sa dai traseul ia un nurofen sau ibuprofen. Nu stiu exact cat te va ajuta avand in vedere ca pe deget pui presiune constanta, insa nu are ce sa strice.

| TiberiuFasole a răspuns:

Mergi la doctor, el e cel mai bun, nu poti sa intrebi niste copii/ maxim la facultate.