| Banari_Caterina_1992 a întrebat:

Salut.ma aflu intr-o dilema.Mi-a intirziat ciclul, am facut 3 teste si au iesit pozitive.Am mers la eco la 4 sapt si ceva, dar s-a vazut doar sacul embrionar, bebe nu s-a vazut ca era prea devreme.La a 7 saptamana am mai facut un test si deja liniuta a doua abia se vede. Oare de ce? Mai sunt insarcinata sau ceva nu merge? Cine ma ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Uite cum arata fatul pe saptamani la eco
http://www.contraboli.ro/sarcina-pe-saptamani-poze-video/
In urma ecografiei facute, ce ti-a zis acel medic? esti ori ba?
Daca ai facut 3 teste si toate sunt pozitive, de ce ai incertitudinea asta?
Fa o analiza de sange si gata!
O zi buna:)

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai precis test de sarcina este cel facut prin analiza de sange al carui rezultat nu poate fi interpretat. Se poate face la orice laborator de analize medicale si se face la cerere indicanduse ca se doreste determinarea hormonului de sarcina hCG. Gradul de precizie este de peste 98% daca proba de sange este prelevata/recoltata dupa trecerea a 10 zile de la data ovulatiei sau a ultimului raport sexual.

| SkyPilot a răspuns:

Poate ca testul a fost expirat sau defect sau aplicat incorect. Vorbeste cu ginecologul care se ocupa de tine (presupun ca ai unul happy ).

| MskDesign a răspuns:

Esti sigura ca vrei sa tii acel copil?!

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Deja din 3 teste pozitive e clar ca exista o sarcina.

| Banari_Caterina_1992 explică (pentru FABULOSUL6000):

Da, dar peste o saptamana am repetat testul si abia se vede linia.sunt disperata.nu stiu ce sa cred.

| Bianca1001Bia a răspuns (pentru Banari_Caterina_1992):

Ti'ai dori copilul?

| Banari_Caterina_1992 explică (pentru Bianca1001Bia):

Da, foarte mult.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Banari_Caterina_1992):

Se poate sa fie o acumulare de lichid si nu sacul gestational, nu suntem medici. Repeta ecografia dupa 6 saptamani, atunci se poate distinge clar diferenta intre ele sau mergi si fa un test de sange pentru depistarea unei sarcini, acolo rezultatul este incontestabil.

| Bianca1001Bia a răspuns (pentru Banari_Caterina_1992):

Pai sa te bucuri de el :* eu sper sa il ai, si asa ar fi normal daca ai facut testele de sarcina dupa 3 saptamani sau 4