| JessyF a întrebat:

Ma inrosesc foarte repede:
1. Vorbesc cu parintii rosesc
2. Imi face profa observatii rosesc
3. Vad baiatul de care-mi place rosesc
4. Merg in ospetie rosesc
5. Vorbesc cu prietenele rosesc
Ce pot sa fac ca sa nu rosesc atit de des? Vreau sa am si eu o viata libera, linistita sa nu se rida toti de mine cind rosesc, Va rog ajutatima! Am mareee nevoie de ajutorr!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Buna. Propranolol e o substanta si un medicament pentru sistemul circulator care duce la oprirea completa a imbujorarii. Totusi e un medicament, asa ca vei avea nevoie de o prescriptie medicala. Mergi la medicul de familie, e cel mai ieftin, si cere-i sfatul. Eu nu sunt medic, totusi stiu ca asta e o problema care se rezolva usor.

15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te controlează emoțiile. Ai încredere în tine.
Pa, pa.

| valentingb a răspuns:

Vad ca ai ales raspunsul meu ca fiind castigator. In primul rand multumesc, imi plac funditele, in al doilea rand, ti-am dat acest raspuns pentru ca nimeni nu a mai dat un sfat medical, ci doar incurajari.
Totusi se poate si prin autosugestie, prin terapie, si,ca s-o zic direct, orice faci, pana la urma iti trece daca iti dai seama ca nu esti urata,proasta,nebuna, ci din contra, esti o fata minunata,un om de calitate, prin simpla ta prezenta, esti o incantare, aduci bucurie printr-un zambet.
Ti-am spus mai direct pentru ca vad ca si tu ai explicat foarte ordonat, dar pot vorbi mult si frumos,daca vreau. Iti spun scurt acum: cati oameni pe lumea asta rosesc cand le este rusine de ceva? Cati au atat bun simt? Foarte putini, iti spun eu, si asta te face foarte speciala, esti cu adevarat valoroasa pentru ca esti curata, in suflet si in minte. Un om care roseste este o incantare, un ingeras. happy
Eu chiar astazi si ieri am ajutat o alta fata ca si tine. Am vorbit prin mesaje si am ajuns la un punct la care nu ramane decat ca ea sa fie increzatoare. Acum depinde de ea.
Daca vrei, vorbim prin mesaje si noi, si te ajut atat cat pot, si pe tine. Daca o sa vrei, imi dai un mesaj, apoi vorbim.

| 95Cosmin a răspuns:

Nu esti singura, si mie mi se intimpla, cred ca depinde de ce fel de persoana esti, daca esti mai retrasa, atunci aia e problema, daca nu, nu stiu... poate nu esti obisnuita cu persoanele cu care vorbesti.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Este o problemă pe fond emoţional,aşa sunt şi eu, sunt prea emotivă, ne trebuie mai mult curaj, trebuie să avem mai multă încrdere în noi!
Greu, dar nu şi imposibil!
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta esti o fire emotiva. Nu e nimic rau in asta dar pentru a-ti fi mai usor trebuie sa lucrezi tu cu tine. Repeta-ti zilnic in minte ca nu ai nici un motiv sa te emotionezi. Priveste in jur si vei realiza ca multi altii au motive reale de inrosire si ei nu au nici un fel de emotii. Incearca sa comunici cat mai mult chiar daca ti-e greu si poate sa iti gasesti o activitate extrascolara si sa lupti pentru a te integra. Cu cat vei comunica mai mult si cu mai multa lume vei scapa de aceste emotii si implicit de inrosire happy. Succes! Fii perseverenta!

| Dan_Adrian_1986_IfWD a răspuns:

Https://ereutofobie.ro/ despre frica de a te inrosi si cum poate se poate trata. Exista si o operatie pentru aceasta fobie, doar in cazuri mai "extreme"

| xMaddyx a răspuns:

Buna! este ceva normal sa rosesti in toate cazurile de mai sus.Asta arata ca esti o fata oarecum mai retrasa sa spun asa sper sa intelegi dar si mie mi se intampla la fel.Dar in situatii ca acestea trebuie sa inlaturi fricile, sa iti faci curaj, respira, si gandeste pozitiv.Este ceva normal sa fii in unele situatii emotionata.Dar nu cred ca este ceva ce poate fi legata de medic.Este ceva pe fond emotional trebuie sa fi curajoasa. Sper sa te fi ajutat. Funda?

Răspuns utilizator avertizat
| xMaddyx a răspuns (pentru JessyF):

Trebuiesc evitati genul acestia de oamenii, si sa le raspunzi cu indiferenta. Unii fac asta uneori doar pentru faptul ca te invidiaza dintr-un anumit motivhappy.

| xMaddyx a răspuns:

Buna! Este ceva normal sa te inrosesti in aceste situatii.Asta arata ca esti o fata putin mai timid probabil dar nu est ceva de care sa iti faci griji, ceva legat de medicina nu este.In aceste situatii trebuie sa respiri adanc, sa iti faci curaj sa vorbesti(pe un ton elevat bineinteles), si ai sa vezi ca nu vei mai vea probleme, si mie mi s-a intamplat.Doar gandeste pozitiv. sper sa te fi ajutat, Fundita?

| xMaddyx a răspuns:

Scuza-ma am raspuns de 2 ori au acelasi continuthappy

| xMaddyx a răspuns:

Trebuiesc evitati, si daca continua, un raspuns care sa ii faca sa inteleaga ca parerea lor nu conteaza pentru tine.Fi tare, unii fac asta doar pentru ca te invidiaza dintr-un anumit motivhappy

| Dia0004 a răspuns:

Trebuie sa te gandesti ca daca faci una din variantele pe care le-ai dat nu este cine stie ce... intelegi nu trebuie sa te stresezi atat... happy