| Mihai_Dan_2000 a întrebat:

Salut ma intrebam cand dentistul iti curata o carie apoi iti pune acel ciment acolo si plomba, dar am aflat de la cineva ca o sa cada acel ciment si nu am rezolvat nimic, sau ca trebuie neaparat sa scoata nervu acel dentist e adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Totul depinde de ce se intampla la maseaua aia si cat de bun e medicul. O plomba pusa bine tine ani buni

4 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa scoata "acel nerv", lasa asta in seama dentistului. Nu degeaba a facut el atatia ani de scoala! un dinte fara nerv rezista mult mai putin, de obicei nervul e omorat doar cand nu mai e posibila alta solutie.
Iar o plomba buna poate sa te tina ani de zile, acum sunt materiale de calitate si in plus, poti cere garantie de la medic.

| Lola05 a răspuns:

Nu e adevărat. Dacă măseaua e grav avariată și infecția a ajuns la nerv, atunci da, trebuie scos nervul. Dacă deocamdată caria e superficială și nu a afectat decât smalțul și dentina, e ok, poate fi reparată și din când în când va fi probabil nevoie să mergi să-ți mai înnoiască plombele (pentru că după ani de mestecat în ele se tocesc).
Oricum, știe mai bine medicul dentist cum stă treaba decât istețul care și-a dat cu părerea. Tu nu te baza pe ce spune el.

| EmanuelEmy7 a răspuns:

Daca are un ciment de calitate, nu are de ce sa-ti scoata nervul, deci cauta un stomatolog profesionist, bafta!winking