| Zmenty a întrebat:

Salut, ma numesc Luca am 15 ani si cred ca sufar de pectus carinatum, mai exact partea din dreapta a pieptului este prea iesita. Nu imi place deloc cum arata si doresc sa indrept, daca cunoasteti o modalitate in afara de operatie. Am fost la 3 medici insa majoritatea mi au spus de sport sau operatie. Recomandati vreun sport anume, am alergat 2 luni insa fara schimbari…

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu exista miracole care sa indrepte oasele, asa ca nu-ti ramane decat: sport ori operatie chirurgicala, una din doua.

| DrMihailoviciS a răspuns:

Salut, daca chiar ești de părere că pectoralul drept te deranjează și nu îți place, într-adevăr doar prin sport sau operatie chirurgicală poți rezolva problema... Ai ales bine alergatul, astfel fiecare mușchi al corpului se dezvolta din punct de vedere al puterii, altceva ce ai putea face ar fi exercițiile de pe loc axate pe mișcările toracelui. Poți căuta pe internet că vei găsi tutoriale.
Dar operația chirurgicală nu ți-o recomand, vei avea de suferit o perioada!
Sper că te-am ajutat, te susțin!
Dr. Mihailovici V. S.