| Andrei200300 a întrebat:

Salut,mi-am provocat ceva la stomac de 3 zile și mă doare uneori și parcă e puțin sânge în scaun dar nu mereu, ce ar putea fi va rog sunt speriat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Jus7t a răspuns:

Pot să fie mai multe.

Ai nevoie de o endoscopie și/sau colonoscopie iar pentru asta trebuie să mergi la medicul de familie să îi spui cum te simți iar el să îți dea trimitere.
Ori mergi direct la privat dacă îți permiți.
Ori poate nu e nevoie neapărat de astea, dar trebuie să ajungi la doctor.

Trebuie să ai grijă ce mănânci, ce bei, evitat picant, alcool, să nu provoace aciditate, pastile cum ar fi ibuprofen, aspirină (din ce știu paracetamolul ar fi mai prietenos cu stomacul), cafea etc.

În cazul în care te simți foarte rău poți să suni la ambulanță si mergi direct la spital.

| Jus7t a răspuns:

Nu înseamnă că e ceva serios neapărat, poate nu e nimic. Ori trece de la sine ori e nevoie de tratament, nu am idee.Dar doctorul e sigurul îți poate da un răspuns bun.

| Andrei200300 explică:

Ai dreptate, faza e că sa zic sincer eu iau ceva pastile pentru vitamina d și ceva pentru astm că am inceput de astm, și ieri am băut o sticlă de whisky cu 2 prieteni

| 123AndreeaDaniela456 a răspuns (pentru Andrei200300):

Orice pierdere gastrointrstinala de sange trebuie investigata si tratata! Trebuie sa te vada neaparat un medic pentru ca poate continua pierderea de sange si sa ajungi cu o anemie urata. E ca si cum ai avea o rana la exterior, pe piele si ar sangera cate un pic continuu. Atunci ai fi mai speriat poate. Nu e de joaca.