| anonim_4396 a întrebat:

Salut, o întrebare, nu stiu daca mi-am luxat degetul sau l-am rupt, las un link mai jos daca vi sa întâmplat sau ceva de genul spuneti-mi ce sa fac, sa ma duc la spital sau trece singur?
Ma jucam cu un coleg si am dat în el si am picat intr-un os si de atunci a ramas asa

P.s: simt degetul pot misca cu exceptia la aia unde este îndoit
Nu ma doare mai deloc
Ce sa fac? Sau daca îl masez se îndreapta singur?
Dau funda

Link: http://m.imgur.com/tHQdSLi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Te duci la spital sa iti faca o radiografie sa vada daca nu e rupt si sa ti-l puna inapoi. Te duci la urgente si e gratis. Sau vrei sa te tratezi tu acasa?

Nu te doare? Dar de simtit il simti? Varful mai exact.

| MarianMari1995 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Stuf. da îl simt și îl pot da și în jos
Dar nu îl pot îndrepta.

| MarianMari1995 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Îl simt dar... nu îl pot ridica în sus...

| CuriousStuff a răspuns (pentru MarianMari1995):

Trebuie pus inapoi. Du-te la ortoped.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai, pur si simplu, stai in casa o zi nemancat, ca si animalele, 12h stai nemancat, dupa care mananca, luxatia se va vindeca sau ruptura, incearca.