| anonim_4396 a întrebat:

O taietura mica se poate infecta?(intreb pentru ca m-am taiat ieri cand imi luam mustata)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| FaraNume1245 a răspuns:

Nu. Bacteriile și virușii stau și calculează diametrul și lungimea tăieturii și dacă e mai mică de alege_un_număr nu intră. Un fel de "after 15 minutes you're legally allowed to leave".

| Rd79 a răspuns:

Da, orice taietura se poate infecta.

| Sarrya a răspuns:

Da, depinde daca lama respectiva era invechita si folosita de alte persoane. Daca nu se vede nimic la suprafata (puroi sau ceva anormal) atunci nu este infectie. (desi daca a mai fost folosita de alte persoane, in special persoane straine, ar trebui sa mergi sa iti faci analize la sange sa vezi daca e totul ok, sa nu te fi infectat cu ceva mai grav)