| Jigokunokishi a întrebat:

Salut Oameni buni! Am o problema care o sa va sune cam ciudat. Poate ca unii dintre voi ati observat uneori ca in timp ce priviti ceva atent apar niste punctulete, bastonase neclare in campul vizual care se misca(deoarece incercati sa le priviti si va miscati ochii). Au zis si altii de chestia asta. Mie imi apar mai multe bastonase din astea in timp ce privesc atent un peisaj, bastonase alcatuite din punctulete necalre, si mentionez ca sunt semnificative daca le ei in seama. E vreo problema de sanatate? Exista vreun leac? Va rog seriozitate, chiar este o problema reala. Multumesc anticipat pentru raspunsuri happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apar din cauza faptului ca cristalinul isi schimba forma pentru a focaliza mai bine imaginea!

| pietrean a răspuns:

Cand in campul vizual iti apar niste puncte mici stralucitoare,ca si cum ar fi pe retina, stiu este semn ca stai rau cu colesterolul(este marit). Unora li se pare ca vad musculite, liniute, bastonase. Poti cauta si pe GOOGLE(cum am facut eu), dar cel mai bine ar fi sa mergi la un medic oftalmolog(cu trimitere de la medicul de familie).Si sigur se v-a gasi un "leac" si ce este mai important, cauza aparitiei.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba despre "Miodezopsii" ( tulburări vitreene ) - vezi detalii la linkul :
http://www.romedic.ro/miodezopsiile

http://www.amaoptimex.ro/......-vitreene/

Este necesar un control la medicul specialist oftalmolog!

Toate cele bune.

| giony54 a răspuns:

Da este o problema de sanatate, este bine sa mergi la medic sa faci un fund de ochi si toate analizele, poate sa fie un inceput de cataracta.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pentru liniștea ta mergi la un control oftalmologic.
Sănătate!
Pa, pa.