| alex2009 a întrebat:

Salut Pancreasul se mai numeste si splina sau splina se mai numeste si pancreas sau sunt organe diferite?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sunt organe diferite.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Pancreas
http://ro.wikipedia.org/wiki/Splina
Lectură plăcută.
Pa, pa.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt organe complet diferite.

| AdelinaC a răspuns:

Sunt 2 organe diferite.

| pwp a răspuns:

A 2-a varianta:sunt organe diferite

| LNK a răspuns:

1. Gramatica ta e... straight face
2. Sunt doua organe diferite. Cati ani ai de nu ai putut sa-ti dai seama?

| Daniel123 a răspuns:

Splina este un organ limfoid care joaca in imunitate un rol important, comparabil cu cel al ganglionilor limfatici, participand la lupta impotriva infectiilor prin producerea de limfocite, de anticorpi si de fagocite.
Pancreasul este un organ din aparatul digestiv și endocrin care îndeplinește două funcții majore: exocrină (produce sucul pancreatic care conține enzime digestive) și endocrină (produce mulți hormoni importanți, incluzând și insulina).
Deci sunt doua organe diferite!