| lockee a întrebat:

Salut, pe vremea asta acum un an aveam in jur de aproape 70kg ca si greutate la cei 1.75-76m ai mei. Acum am slabit pana la 62-63kg dar problema este ca a fost involuntar. Nu mai pot trece de bariera de 65kg si ma ingrijorez foarte mult. La momentul acesta am 1.77 si 63kg, uneori 62, chiar 61 si mai cresc, in jurul acestei sfere. Ce a putut cauza slabirea asta involuntara si am motive sa ma ingrijorez? Tin sa mentionez ca mai nou, nu chiar recent totusi, am anumite discomforturi la nivelul stomacului si al abdomenului, aud sunete de chiorait, uneori foarte des si imi vin si multe gaze uneori. Mi s-a zis ca posibil as avea o infectie ce ar cauza toate aceste lucruri. Voi ce credeti? Mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Sekim a răspuns:

Organismul functioneaza extrem de simplu. Toate organismele au nevoie de mancare pentru a functiona. Pentru a fi mai usor sa contorizezi cat si ce mananci exista asa numitele calorii, valoarea energetica a mancarii. In medie, un adult consuma 2000 de calorii facand nimic, stand.
1. Deficit caloric = consumul a mai putine calorii decat consuma corpul tau zilnic ( ex 1500 ). Daca corpul tau are nevoie de 2000 de calorii zilnic si tu consumi doar 1500, vei avea un deficit de 500. Daca pe langa acest deficit mai faci si sport si consumi in timpul antrenamentului ( ex 500 calorii ), vei avea la finalul zilei un deficit de 1000. Teoretic, exemplul pe care l am oferit eu ar cauza pierderea a 1 kg de grasime pe saptamana ( aproximativ ) datorita deficitului caloric.
2. Surplus caloric = consumul a mai multe calorii decat consuma corpul tau zilnic ( ex 2500 ). Daca corpul tau are nevoie de 2000 de calorii zilnic si tu consumi 2500 si nu faci nimic, la finalul zilei vei avea un surplus de 500 de calorii ceea ce va rezulta in cresterea ta in greutate.
Este posibil sa slabesti facand nimic, la fel cum este posibil sa te ingrasi facand nimic. Se recomanda sa slabim 4 kg pe luna pentru a evita problema pielii lasate. Tu ai slabit 8 kg intr-un an, deci rezulta ca ai avut un deficit caloric de aproximativ 200 zilnic timp de un an. Acum, sa raspundem la intrebarile tale :
a) Ce a cauzat aceasta slabire involuntara? = Lipsa unui plan alimentar controlat. Mananci cand iti e foame. Intr o zi poti avea deficit 200, iar in alta zi poti avea surplus 200, lucruri care se anuleaza reciproc.
b) De ce nu pot sa trec de 65 kg? = Pentru ca nu mananci suficient, nu esti intr-un surplus caloric constant.
c) De ce am disconfort la nivelul abdomenului? = Cel mai probabil pentru ca stomacului nu ii place mancarea pe care o consumi. Cine ti a spus ca este posibil sa ai o infectie vorbeste prostii, nu poti sa arunci un asemenea diagnostic pur si simplu.
Daca ai intrebari, adreseaza le aici si o sa iti raspund. Spor