| MultiCore a întrebat:

Pentru un proiect despre "sănătatea din capsulă". Care este cel mai puternic medicament eliberat fără prescripție medicală în farmacii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BogdanLuca a răspuns:

Nu pentru ca este cunoscut, pentru ca, este sufiecient un glister de paracetamol, deci 5g pentru o intoxicatie care poate fi letala! Intoxicatiile cu paracetamol pot trece neobservate de catre pacienti!

7 răspunsuri:
| BogdanLuca a răspuns:

Nu cred ca poti sa-ti dai seama..sunt multe tipuri de medicamente...dar ai putea scrie un proiect despre medicamentele care ar trebui eliberate numai pe baza de PM.si poti incepe cu paracetamolul si efectele acestea distructive de la nivel hepatic.

| MultiCore explică (pentru BogdanLuca):

Rămân la întrebarea mea. Există medicamente folosite în mod distructiv de către oameni. Paracetamol e banal, consumul excesi nu creează probleme așa mari. Mă refer la cele care cauzează moartea chiar.

| BogdanLuca a răspuns (pentru MultiCore):

Asta e parerea ta! Este cel mai periculos medicament care este luat de populatie! Populatie care asemeni tie, nu cunosc efectele intoxicatiei cu paracetamol!

| MultiCore explică (pentru BogdanLuca):

Una este să te intoxici și una este să ajungi în pragul morții. Cunosc persoane care folosesc Tramadol! pentru durere de cap...

| BogdanLuca a răspuns (pentru MultiCore):

Plus de asta, orice medicamente au acelasi efect..de la cel mai banal la cel mai complex, exemple: betaloc ( bradicardie- scr-deces), epidilol, enalapril, captopril, enap, tahiben...etc( hTA- SCR-deces), aspirina( trombocitopenie, in caz de hemoragie-soc hipovolemic-scr-deces), Algocalmin( agranulocitoza- deces), antiinflamatoare nestoidiene ca si ibuprofenul( disfuctii ale SNC, disf. hepatice- SCR -deces)..si pot contiunua asa pana dimineata..si tot paracetamolul ramane cap de lista!

| MultiCore explică (pentru BogdanLuca):

Paracetamol pentru că este atât de cunoscut sau chiar este mai periculos decât toate cele menționate, sau o combinație letală din acestea două?

| BogdanLuca a răspuns (pentru MultiCore):

Si care e problema daca folosesc tramadol pentru. durerea de cap? In urgente se foloseste pana si fentanyl pentru durerea de cap care este, aproximativ de 200 de ori mai tare decat morfina!

| BogdanLuca a răspuns (pentru MultiCore):

Nu pentru ca este cunoscut, pentru ca, este sufiecient un glister de paracetamol, deci 5g pentru o intoxicatie care poate fi letala! Intoxicatiile cu paracetamol pot trece neobservate de catre pacienti!