| AnimalXs a întrebat:

Salut prieteni, am si eu o problema ce tine de gastro, sper sa ma puteti ajuta.
Problema consta in eruptatii (râgâieli) excesive. Daca respir pe gura si inspir tot mai imi ramane putin aer in corp dupa care imi vine sa ragai.
Am facut o endoscopie si mi s-a spus ca am o gastrita usoara si sa tin un regim cu niste alimente pe care mi le-a indicat doctorul.Am tinut si degaba, ideea este ca nici nu prea se amelioreaza, si este tot timpul in acelasi stadiu.
Am folosit si medicamente: nedis, carbocit, carbuni insa degaba.
Ce credeti ca ar putea fi? Va multumesc enorm pentru ajutor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Eu patesc asta de cand ma stiu laughing
Poate ai reflux gastric. Ideea e ca se poate tine sub control dar nu prea se vindeca. Adica trebuie doar sa respecti niste reguli gen sa nu mananci alimente acide, sucuri carbogazoase, alimente picante, sa nu mananci inainte de culcare. Eu nu le respect pe toate si mai am din cand in cand eructatii (nu eruptatii cum ai zis tu) dar nu mananc niciodata dupa ora 6 seara si nu mananc micul dejun deci practic tin post intermitent si ma simt foarte bine. Ai putea sa incerci si tu

| AnimalXs explică (pentru Furnicuta000):

Pot sa nu mananc nimic o zi intreaga, si tot am eructatii. Ma gandesc ca poate o fi de la altceva si nu de la regim sau stomac.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru AnimalXs):

Da, trebuie sa gasesti cauza. Dar tot are legatura cu tubul digestiv, deci ceva pe acolo

| Lupică27 a răspuns:

Elimini definitiv din dieta alimentele care cresc aciditatea si pe cele care simti ca iti fac rau chiar daca nu cresc aciditatea.
Apoi schimbi regimul de viata, dieta sanatoasa, sport, somn.
suc de varza crud pe stomacul gol dimineata, salata de varza murata, ia si un supliment de vitamine.
Ai putea lua controloc dimineata timp de doua saptamani si nu mananci nimic o ora.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Încearcă omez 20 mg luat pe stomacul gol timp de 2 săptămâni. Poți mânca la 1h după ce l-ai luat. Dacă te ajută poți să continui să îl iei, dacă nu opreşte-te. Dar ia-l corect şi dă-i o şansă să funcționeze 1-2 săptămâni. Este un medicament pentru care nu este nevoie de prescripție medicală.