| D4r1uss a întrebat:

Salut, saptamana trecuta la ora de sport am dat norma din viteza ( am facut incalzirea, tot ok pana la norma) cand am ajuns la jumatate traseului am simtit o durere puternica la bicepsul femural al piciorului drept dupa pur si simplu pentru o fractiune de secunda mi s-a blocat piciorul. Dupa a inceput iar durerea. Profu' a spus ca e doar o intindere, sa pun niste gheata sa merg la medic si sa iau niste calciu. Am facut toate astea, doctorul mi-a dat niste calciu si a spus sa nu fac sport vreo saptamana (a mai spus ca durerile vor trece dupa vreo 4 zile ). Faza e ca eu cu o seara inainte sa merg la medic am fortat piciorul la fotbal deoarece nu mai simteam nici o durere (credeam ca a trecut si ca pot sa fac sport din nou + nu stie asta nici medicul nici parintii). Faza e ca deja a trecut o saptamana si eu tot simt acea durere (mai slaba dar o simt) cand mi se incordeaza femuralul. Intrebarea mea este : Chiar a fost o intindere de la inceput si am agravat-o eu sau a fost ceva mai grav de la inceput?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Daca asa stau lucrurile dupa cum le-ai spus, problema este ca nu ai lasat tmpul de repuas, de refacere a piciorului asa cum t-a spus medicul.
Stii cum este cu doawnload-ul de pe internet: daca se intrerupe la 99% trebuie sa iei toata operatiunea de la capat. In sanatate este mai rau: se poate dubla de mai multe ori timpul initial de vindecare; si nu este de mirare daca va afla medicul ca nu ai respectat timpul de repaus de o saptamana, si sa iti spuna apoi ca sa nu faci sport o luna.
Oricum ar fi, trebuie sa iei repaus total pana cand vindecarea va fi deplina.