| denisTiky a întrebat:

Se poate schimba laptele praf la un bebe de o luna? Mama ii da fratelui meu lapte milupa nr1, si este foarte agitat, crede ca e de la laptele pe care il foloseste. A mers la medicul de familie, iar acesta a spus ca laptele este bun, desi el tot agitat este. Ce lapte ar putea sa ii dea? Sau sa ramana tot pe acesta? Daca il schimba se poate intampla ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Laura927 a răspuns:

Daca i schimba brusc se constipa bebe si trebuie folosit supozitoare... daca decizi sa ii schimbi laptele trebuie facut treptat..ma refer la 100/150 de grame de apa se pun 3 lingurite de lapte praf 1 lingurita si jumate trebuie din laptele milupa (cutia anterioara) si cealalta lingurita si jumate din laptele nou pe care vreti sa ii cumparati.
Se merge la pediatru nu la medicul de familie!
Toti copiii sunt diferiti nu conteaza ca tu ai fost mai cuminte cand ai fost bebe si ca fratele tau ca e bebe are vreo problema neaparat e doar un copil cu mai multa energie.
La ce te referi cand zici ca e agitat? Nu doarme suficient? Plange constant? Copii la o luna au colici majoritatea de aia plang asa de rau plus ca sunt picaturi pentru asa ceva.
Sunt copii care nu dorm legat nici 30 de minute ca asa sunt ei nu este neaparat de la lapte, asa e copilul.
CA sa ii cumperi alta formula trebuie sa citesti ingredientele de pe formula veche ..ar trebui sa vezi la carbohidrati si glucide sa fie intr-un numar mai mic decat formula veche asa in mod logic ar avea mai putina energie.
Dar eu nu cred ca e cazul sa ii schimbati laptele, eu cred ca parintii tai trebuie sa isi ia o cafetiera buna pentru ca ii asteapta nopti lungi

| denisTiky explică (pentru Laura927):

E foarte agitat, adica nu doarme, plange foarte mult, cand il tine in brațe tace, iar daca il pune in patuț plange de zici ca e pus pe jar. Mai tot timpul se intampla ca sa plana foarte mult noaptea, ziua tace, iar noaptea plange intruna

| Laura927 a răspuns (pentru denisTiky):

Pai pediatru ce a zis? nu are colici?
sau vreo infectie de auz pentru ca e ft probabil copii mici fac foarte des infectii de auz.
daca ii pui mana pe burtica si se simte ca niste gaze inauntru inseamna ca are colici de aia nu doarme linistit.
Colici fac majoritatea e de la lapte dar orice lapte i-ai da tot are ..sunt picaturi de AERORED in farmacie eu asa am scapat de colici la bebe meu.
sa imi zici daca are colici

| denisTiky explică (pentru Laura927):

Mama ii da espumisan pentru colici. Prima data ii dadea bonissan(ceva de genu). Cred ca are colici, nu l-am controlat cu mana pe burtica asa cum ai spus. O sa mearga la pediatru. Dar ce ai spus de infectie de auz? Ce este aceea? Cum se trateaza?

| Laura927 a răspuns (pentru denisTiky):

Pai daca deja ii da espumisa inseamna ca are colici de aia plange asa rau.
Eu ii dadeam la bebe picaturi de aerored asa se numesc si ceai de musetel si sunatoare
Copiii cand sunt asa me micuti le intra apa in urechiuse cand ii spalm si cum acel canal e foarte ingust ramane acolo si face infectie sau transpira capusorul si transpira si canalul din urechiusa si cum ramane acolo umed si asa poate face infectie.E normal pentru bebe.
Si eu am patit asa cu fetita mea era mica si plangea si plangea si nu stiam de ce asa am ajuns cu ea la medic seara si a controlat-o ca pana la urma sa imi zica ca are infectie de auz si ca doare tare de aia plangea asa.

pai mama ta ar trebui sa ii dea si cate o pictura doua de apa la bebe, ceiut de sunatoare in fiecare zi asa ii trec mai repede colicii.
eu la 2 luni ii dadeam un biscuite de bebei dizolvat in apa odata pe zi in biberonul normal de lapte doar cu o tetina mai mare.Cu cat mai repede papa bebeii ceva mai satios decat lapte cu atat mai repede ii trec colicii.

7 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Sa il alapteze la san daca nu lapte de capra fiert si lasat pana devine caldut.

| Laura927 a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Bai nicu tu o faci apropo?
pai de odata ce nu ii da femeia de la san e ca mai mult ca sigur nu are de unde ....cum sa ii dea lapte de capra fiert?
bine ca ai specificat ca sa il lasa deoparte pana e caldut ca daca nu oparea femeia copiul...
Doamne deci imi vine sa te bat...ti-am mai dat si accept la cerere dar te-am sters din prietenii mei pentru prostia care ai zis-o ieri.
Lasa sfaturile la bebei ca nu e punctul tau forte si te crede vreo una la fel de inteligenta ca si tine si i-o da la saracu copil lapte de capra CALDUT...

| denisTiky explică (pentru Laura927):

Se mai intampla...normal ca nu ii dadea mama lapte de capra?