| carolina25 a întrebat:

Salut spunetimi cineva remedii naturale si ușoare pentru extragerea punctelor negre de pe nas anume de pe nas in alta parte nu am va rog ajutatima
Funda :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DeniiMT a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema ca tine. Initial am vrut sa merg la un salon ca am auzit ca acolo se fac si chestii de genu' asta, dar e destul de scump asa ca am apelat la remediile naturiste. De obicei punctele negre apar pe nas din cauza acumularii si depunerii unor bacterii faciale. Asa ca, ce e de facut?
1. Aplica pasta de dinti de obicei, lasa sa actioneze 15-20 de minute, si clateste cu apa calduta la robinet.
2. Prepara o masca formata din cacao pudra (amara, 15g), o lingurita de iaurt natural, 2 lingurite de miere, zeama de lamaie/portocala (portocala nu iti afecteaza tenul in cazul in care ai acnee/cosuri), 2 picaturi de ulei de argan/aloe vera. Aplica pe ten, lasa sa actioneze 30 min, de 2 ori pe luna.
3. Poti sa mergi la un dermatolog sau cumpara-ti un scrub de la farmacie.
P.S.: am 16 ani si nu am deloc cosuri, si acum nu mai am nici puncte negre. Sper sa te ajute sfaturile mele!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Abueste fata cu un ceai de musetel si apoi te duci in fata oglinzii cu o pasta de pix. Pui pasta de pix (tubul, nu pasta propriu zisa) pe un cos si apesi usor.Veei vedea ca cosul iese in interiorul tubului.O sa ramana o mica urma de la tub dar va disparea. Noi, cei din anii „80, cand nu existau toate minciunile astea din ziua de azi, cu ni stiu ce creme, asa le scoteam.Bineinteles,ca dupa un anumit timp iar apara aceste cosuri.E ceva de natura medicala.Succes.

| PinkPanther001 a răspuns:

Pentru a elimina punctele negre amesteca zeama de lamaie cu 5 picaturi de ulei de masline sau migdale. Poti folosi acest amestec in fiecare zi nu numai pentru a combate punctele negre, ci si pentru a preveni aparitia lor.
Sarea este foarte buna pentru a usca excesul de sebum de la suprafata pielii. Pentru a elimina punctele negre acasa spala-te pe fata cel putin o data pe zi cu apa sarata. Este cea mai simpla solutie pentru un ten curat.

| Ohaithar a răspuns:

Încearcă un gel exfoliant de Curatare a Punctelor Negre. Le găsești la farmacie și sunt destul de ieftnine.

| AliAlinutza123456 a răspuns:

Poți încerca să folosești o crema de la Bioten sau de la alta firma, dar eu folosesc de la Bioten. Cea de la Bioten este mica și galbena sși necesita clătirea după ce o ți cam un minut sau doua.