| anonim_4396 a întrebat:

Salut știe careva dacă boala chlamydia se poate trăda definitiv? E ceva periculoas cum sunt alte boli?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

Da, se tratează cu o singură doză de Azithromycin. Este un antibiotic din clasa macrolidelor. Dacă nu este suficient 1 g se poate repeta tratamentul.

Chlamydia este o boală periculoasă pentru femei pentru că poate da țesut cicatrizant în tubele uterine fapt ce duce la infertilitate.

Foloseşte prezervativ 2 săptămâni de la tratament pentru orice eventualitate.

| iHATEIDIOTS a răspuns:

Opreste te sa mergi la club sau sa opresti la prostituatele de pe marginea soselei. Bucura te ca nu ai hiv

| iHATEIDIOTS a răspuns:

Eu cred ca sigur te a blestemat Dumnezeu pe merit cu boala asta