| so0unDy2002 a întrebat:

Stie cineva cum pot corecta lordoza? Nu prea imi place cum se vede. Am citit ca daca ai oasele mai slabe se corecteaza mai rapid, e adevarat? Fac orice numai sa scap de lordoza.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Da, am zis de inot pentru ca imbini utilul cu placutul, sa te balacesti e placut si te ajuta si la problema ta cu spatele, o sa faci exercitii de placere, pe cand la kinetoterapie e "munca", va trebui sa faci niste exercitii exact cum iti spune el si cat timp ii spune el.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Oasele tinere si mai subtiri se pot corecta mai usor.
La ortopedie iti pot indica tratamente de gimnastica medicinala care pot corecta multe probleme osoase.

| CuriousStuff a răspuns:

Daca ai oase slabe inseamna osteoporoza si faci fracturi si cand stranuti. Oasele nu trebuie sa fie slabe, doamne fereste.

In schimb daca esti tanar ai mari sanse sa corectezi lordoza prin exercitii/fiziokinetoterapie medicala. Du-te la un ortoped pentru un diagnostic de certitudine si mai apoi cu diagnosticul la o clinica de kinetoterapie unde sa faci exercitii. Inotul si exercitiile in apa ajuta si ele.

| so0unDy2002 explică (pentru CuriousStuff):

Nu stiu sa inot...

| CuriousStuff a răspuns (pentru so0unDy2002):

De asta ti-am scris ca e suficient si sa faci doar exercitii in apa. Poti sa-ti faci un abonament la un bazin si sa mergi sa te balacesti acolo, mergi prima data la kinetoterapeut si pe urma exercitiile pe care le inveti acolo sa le faci si in bazin, poate inveti si sa inoti cu ocazia asta.

| so0unDy2002 explică (pentru CuriousStuff):

E posibil sa scap de lordoza fara inot?

| so0unDy2002 explică (pentru CuriousStuff):

Prefer sa fac exercitii. Multumesc pentru raspuns!

| CuriousStuff a răspuns (pentru so0unDy2002):

Da, am zis de inot pentru ca imbini utilul cu placutul, sa te balacesti e placut si te ajuta si la problema ta cu spatele, o sa faci exercitii de placere, pe cand la kinetoterapie e "munca", va trebui sa faci niste exercitii exact cum iti spune el si cat timp ii spune el.

| Cristianftw a răspuns:

Salut, uite Facebook-ul meu. Da-mi add si iti explic acolo ca lumea. Aici mi-ar lua o vesnicie. https://www.facebook.com/CristianEne23

| so0unDy2002 explică (pentru Cristianftw):

Nu te pot adauga ca am nu stiu ce restrictie.

https://www.facebook.com/profile.php?id=100017100964506 adauga-ma tu te rog

| so0unDy2002 explică (pentru Cristianftw):

Omg nici mesaje nu pot trimite... Ai skype ceva?