| alex2009 a întrebat:

Salut stie cineva metode de tratare a paradontozei? ecscepand pasta de dinti si apa de gura in potriva paradontozei chesti care le foloseste deja

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Se foloseste dezinfectare cu tinctura de propolis a gingiilor. De asemenea se va face gargara cu un ceai concentrat din: coada soricelului, cimbru de gradina, cimbrisor si galbenele, care se va folosi zilnic dupa fiecare masa.
Sotului meu i s-a pus acest diagnostic de paradontoza, de peste 20 de ani si cu acest tratament, nu-i mai sangereaza gingiile, nu-l mai dor dintii si nici nu se misca. Potri incerca si aceste sfaturi pe langa tratamentul pe care ti l-a stabilit medicul stomatolog.
Mult succes si multa sanatate

4 răspunsuri:
| marioBARCELONA a răspuns:

Exista un vacccin cred, CANTESTIM daca nu ma insel, se gaseste destul de greu.Prepararea lui e facuta de Institutul Cantacuzino, cred, dar acesta nu face altceva decat sa stagneze avansarea parodontozei.Acum depinde de faza in care sunteti acum. Oricum ar trebui sa vizitati un cabinet stomatologic.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Antibioticele administrate sistemic acţionează asupra complexului bacterian, iar administrarea VSD stimulează răspunsul imun.
Care este efectul tratamentului prin metoda expusă?

Tratamentul prin imunomodulare cu VSD stopează procesul infecţios parodontal, reduce pe�nă la dispariţie inflamaţia urmat de cicatrizare şi regenerarea parţială a ţesuturilor.
http://www.romedic.ro/......ari-0A1635

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Numai un consult stomatologic te poate ajuta în tratarea ei.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru toti cei cu probleme de paradontoza.
Am o veste foarte buna.Se poate ameliora si chiar trata, dovedit stiintific.
Am oferit tratamentul unei doamne, cu varsta in jur de 50ani, cu paradontoza intr-un stadiu avansat(dintii se miscau, dureri si usturimi F.mari incat manca o singura masa pe zi si aceea cu mare chin).
Dupa aproximativ o luna si jumatate durerile si usturimile au disparut complet iar dintii nu se mai misca deloc.
Pentru cei care doresc, pentru detalii, ma puteti contacta pe mail:GeorgeU2010@yahoo.com