| thegame12 a întrebat:

Salut,stie cineva vreun remediu pentru asta,deci sunt baiat, am 19 ani,de cateva saptamani imi vine sa urinez des,parca simt o presiune din stomac nu stiu simt parca stomacul ma impinge sa urinez,nu m-i s-a mai intamplat in viata mea, nu stiu ce dracu am ca ma dispera, o fi vreo constipatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Bei mult peste medie, majoritatea abia dacă gustă un pahar-două de apă pe zi laughing E bine, dar în același timp ăsta e motivul pentru care îți vine să fugi către baie, vezica ta se umple repede.
Eu beau în general 1.5 - 2 l/ zi, dar dacă depășesc cantitatea tot așa pășesc și eu, simt nevoia de a merge la baie instant.
Dacă nu ai niciunul din simptomele descrise de mine mai sus (urină tulbure cu miros ciudat, usturime/discomfort la urinare, urinare deasă și puțină), nu ai infecție.
Stai liniștit, e posibil ca în această perioadă să resimți mai puternic nevoia de a urina pentru că temperaturile sunt mai scăzute iar acest lucru contractă mușchii happy

5 răspunsuri:
| Anca95 a răspuns:

Stomacul e cu digestia nu are treaba cu urinatul.Rinichii sunt responsabili cu asta.Mergi la nefrologiebig grin

| Bybanu a răspuns:

Sal eu cred ca e vreo raceala, ca si eu patesc la fel, urinez des si normal faceam o data la 5 ore ....cine stie, vremea asta.

| Lola05 a răspuns:

Bună!
Urina ta e limpede sau tulbure? Simți vreun miros ciudat atunci când urinezi? Usturimi sau discomfort la urinare? Astea ar indica o infecție urinară, împreună cu nevoia de a urina foarte des.
Dacă nu ai niciunul din simptomele astea probabil că doar consumi mai multe lichide în ultima perioadă.
Totuși, îți sugerez să vorbești cu părinții și să mergi să îți iei niște analize, mai ales dacă această problemă continuă de atâta timp și a devenit supărătoare pentru tine. Poate nu ai nimic, dar mai bine să știi cu siguranță decât să ai o afecțiune și să o lași să se agraveze...
PS: Constipație știi dacă ai în momentul în care scaunele tale sunt foarte tari, greu de eliminat și dacă le elimini rar, o dată la câteva zile. Constipația apare în principal din cauza unei diete sărace în fibre și a hidratării reduse.

| thegame12 explică (pentru Lola05):

Deci beau cam 4 L de apa pe zi, dar simt asa o senzatie asa de imi vine sa o iau la fuga sa urinez cat mai repede asta crezi ca e o infectie?

| thegame12 explică (pentru Lola05):

De ce nu merge sa-ti dau funda?laughing)))

| Lola05 a răspuns (pentru thegame12):

Bei mult peste medie, majoritatea abia dacă gustă un pahar-două de apă pe zi laughing E bine, dar în același timp ăsta e motivul pentru care îți vine să fugi către baie, vezica ta se umple repede.
Eu beau în general 1.5 - 2 l/ zi, dar dacă depășesc cantitatea tot așa pășesc și eu, simt nevoia de a merge la baie instant.
Dacă nu ai niciunul din simptomele descrise de mine mai sus (urină tulbure cu miros ciudat, usturime/discomfort la urinare, urinare deasă și puțină), nu ai infecție.
Stai liniștit, e posibil ca în această perioadă să resimți mai puternic nevoia de a urina pentru că temperaturile sunt mai scăzute iar acest lucru contractă mușchii happy