| trista_5619 a întrebat:

Salut, stiti ceva remedii pentru dureri de dinti,, la medic nu vreau, si am mai plombat mai inainte, si dupa cativa ani s-au gaurit inapoi, dar acum cateva zile am mancat seminte de floarea soarelui si mi-a intrat in gauri si nu m-am spalat dupa, s-au depus cariile. ceva ceaiuri cu care sa clatesc gura din cand in cand, nu pastile, ca nu ma ajuta cu nimic. va rog mult...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Să te clătești din când în când? Periajul dinților se face zilnic, cel puțin o dată (stomatologul recomandă spălatul pe dinți atât dimineața cât și seara)!
Sunt lucruri elementare de igienă personală pe care trebuie să le aplici. Un ceai de mușețel.
Mergi și la stomatolog pentru rezolvarea problemei dentinare.
Pa, pa.

| trista_5619 explică:

Am avut in vedere sa clatesc gura cu ceva solutii medicale,,, dar ma spal pe dinti dimineata si seara. dar nu vreau la medic... stiu ca pare copilaroasa temerea mea de medici, dar nu pot, asa sunt eu...

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună din nou.
Atunci stai fără dantură! Riști să te îmbolnăvești dacă nu intervi la timp, lasă teama de stomatolog și tratează-te.
Curaj.
Pa, pa.