| anonim_4396 a întrebat:

Sunt baiat am 15 ani si 1.67, sunt cam scund pentru varsta mea? M-am apucat de lupte libere o sa-mi afecteze cresterea in inaltime? Ps:mama are 1.71 iar tata 1.67 cred.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Asa esti programat genetic.Inaltimea ta respecta informatia referitoare la inaltime inscrisa in codul genetic transmis si mostenit de la parintilor tai. Ai toate sansele sa te mai inalti cativa centimetri deoarece cresterea ta va inceta de abia dupa varsta de cca. 20 de ani cand se opreste si cresterea in inaltime. Sportul practicat nu-ti va afecta dezvoltarea ba din contra. Succes in activitate.

| JustinDaniel a răspuns:

Asta e din familie, eu de ex sunt mai mare de cat mama laughing Colegi imi spun daca e sora mea laughing plus mama e foarte frumoasa la ani ei! Deci eu cunosc oameni de 21 ani si ei sunt mai mici cu mine unu oameni cresc si in clasa 11 sau 12 big grin.

| muciman a răspuns:

E o inaltime decenta pentru aceasta varsta. Alimentatia zilnica reprezinta 75% din cresterea oaselor. Cauta pe internet "Care sunt alimentele pentru cresterea rapida a oaselor".
Laptele este cel mai cunoscut.