| xPanther21 a întrebat:

Sunt baiat, am 18 ani, 68kg la momentul actual, de la 16 ani am inceput sa merg la sala pentru ca eram inainte grasut si nu imi placea.

Tot pe la varsta de 16 ani am observat (din ce-mi mai amintesc) ca sfarcurile mele erau umflate.

Pot sa zic ca am fost la sala, am slabit, iar apoi am inceput sa pun si masa, in decurs de 2 ani am ajuns din nou la greutatea mea initiala (68kg), dar de data aceasta am si un procent rezonabil de masa musculara, mai pe scurt sunt "definit" cum ar spune cei care merg la sala.

Ma gandeam ca odata cu grasimea o sa se micsoreze si sfarcurile, dar aparent nu este asa.

Am un piept bine definit, nu am grasime in acea zona, dar sfarcurile tot mari sunt.

Am cautat pe net de la ce ar putea sa fie provocata aceasta problema si am gasit mai multe:

1. E o chestie comuna in special in perioada pubertatii si scapi de ea dupa ce corpul se termina de dezvoltat sau ceva de genu

2. Am gasit pe wikipedia Gynecomastia unde zice ca 75% dintre cazuri dispar in 2 ani de la aparitie, au trecut 2 ani si nu vad cum ca ar fi disparut.

Nu ma doare sau ceva, daca e sa stau la temperaturi mai scazute sau sa merg la bazin unde e apa putin rece vara sau la mare sfarcurile se strang si arata normal, dar in rest sunt umflate.

Ce ar trebui sa fac? Daca merg la doctor ma gandesc ca unu la mana: ar fi ciudat, doi la mana: la ce fel de doctor ar trebui sa merg dermatolog? (ca mi-e ca daca ma duc la unu de familie la cat de calificati sunt imi prescrie nurofen)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Va trece odata cu tranzitia de la pubertate. Asta apare mai ales la fete in perioada pubertatii, cauze hormonale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuză-mă, ai scris poezie sau întrebare?