| Alaric a întrebat:

Salut, sunt baiat, intrebarea este ce recomandati pentru scaparea de parul din zona intima? Aud tot felul de variante ca merge crema, ca merge cu masina de tuns etc..va rog niste pareri si eventual si niste exemple de creme sau de aparate utile pentru asa ceva, multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| SuntAnonim7 a răspuns:

Crema merge doar la baza penisului. Pentru testicule si zona mai jos nu e ok, ustura si te vei irita. La fel si masina de tuns, doar la baza penisului, pe testicule te vei rani. Poti sa folosesti un aparat de tuns corporal (Philips BG105, de exemplu, costa cam 70 de lei si e foarte ok, l-am folosit si eu). O alta metoda buna e cu lame de ras de unica folosinta: dai cu apa si sapun sau cu spuma de ras pe zona cu par si dai cu lama. Sansele sa te tai sunt foarte mici, mie nu mi s-a intamplat niciodata sa imi tai pielea testiculelor happy.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Penibil!

| Adry05 a răspuns:

In niciun caz n-as recomanda crema, gandeste-te ca crema aia efectiv are asemenea ingrediente in ea de topeste parul, chiar ai vrea asa ceva aproape de zonele tale genitale?

| christall a răspuns:

Cu crema putin probabil, firul este gros, cel mai folosit peste aparatul de ras. Si ca sa fie igienic incearca cu unul de unica folosinta.

| Dino93 a răspuns:

Nu folosi crema depilatoare, pentru că pielea este foarte sensibilă în zona intimă și s-ar putea să te alegi cu o iritație sau chiar o arsură. Folosește aparatul de ras pentru zona de deasupra penisului și lama pentru testicule, dar ai grijă să nu te tai.

| Alaric explică:

Lasand la o parte interventia lui dario care probabil e maimuta, va multumesc pentru raspunsurile de pana acum, totusi as mai astepta pareri daca mai are cineva, concluzia din raspunsuri o vad cam tot aceeasi cu folsirea lamei de unica folosinta, nu am incercat asa ceva dar mi se pare tare nasol, poate mai insel.

| SuntAnonim7 a răspuns (pentru Alaric):

Dupa cum am zis, un aparat de tuns il poti folosi doar la baza penisului. Pe testicule si in zona perianala poti folosi o lama de ras (poti sa folosesti lama si la baza penisului fara nicio problema). Daca ti se pare nasol cu lama, foloseste un aparat de tuns pentru parul corporal (de barbati) si nu te vei taia sigur.