| Anonimboy111 a întrebat:

Salut, sunt baiat si am 16 ani, dupa ce fac treaba mare si ma sterg,pe hartie ramane ft putin sange, cand fac baie si ma spal acolo ma doare putin, dar in rest nu simt vreo durere,pot sa stau in fund etc, mi se intampla chestia asta o data la mult timp,o data la cateva luni sa zic. ce se intampla? imi e frica sa nu am ceva, va rog fara comentarii urate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Bogdan1o a răspuns:

Salut. Pot fi nici fisuri anale, aceasta pot apărea dacă ești constipat sau chiar daca ai diaree. Trebuie sa ai grija să mănânci mai ok, include legume cat mai multe, semințe care au fibre și grăsimi sănătoase și în special bea 3, 4 litri de apa pe zi.

| DeeDee817 a răspuns:

Se poate sa ai început de hemoroizi. Du-te la doctor sa îți prescrie ceva ca sa scapi de ei ca dacă se agravează greu scapi

| IonelIonescu a răspuns:

(dacă ești minor spune-i mamei tale și du-te la medic, ar trebui sa se rezolve, spune-i ca nu este grav și vrei sa vezi ce ai) Habar nu am, dar am întrebat pe chatgpt cum se rezolvă fisurile anale și hemoroizii, deci depinzând de ce ai:

Este foarte important să consulți un medic pentru a primi un diagnostic precis și un plan de tratament adecvat în cazul fisurilor anale și hemoroizilor. Cu toate acestea, iată câteva modalități generale de tratare a acestor afecțiuni:

Pentru fisurile anale:
1. Poți încerca să previi constipația consumând o dietă bogată în fibre, beând multă apă și făcând exerciții fizice regulate.
2. Poți utiliza creme sau unguente topicale recomandate de medic pentru a reduce durerea și inflamația.
3. În unele cazuri, medicul poate prescrie relaxante musculare anale sau supozitoare de nitrat de glicerină pentru a ajuta la vindecarea fisurii.

Pentru hemoroizi:
1. Totodată, evită constipația consumând o dietă bogată în fibre și hidratându-te adecvat.
2. Folosește comprese reci sau creme/unguente specifice pentru a reduce inflamația și durerea.
3. Poți utiliza și băi calde de șezut pentru a calma disconfortul hemoroizilor.
4. Medicul poate prescrie supozitoare sau creme care conțin corticosteroizi pentru a reduce inflamația.
5. În cazurile severe sau persistente de hemoroizi, medicul poate recomanda proceduri precum ligatura cu bandă elastică, scleroterapia sau chiar intervenția chirurgicală.

Nu uita să consulți întotdeauna un medic pentru a primi sfaturi personalizate și pentru a evita eventuale complicații. Tratamentul corect depinde de gradul de severitate a afecțiunii și de stadiul acesteia.

Sau

Fisurile anale se pot trata adesea prin modificarea dietei, creșterea consumului de fibră și apă, utilizarea unguentelor și evitarea constipației. Hemoroizii pot fi tratați cu aceleași metode, împreună cu utilizarea unor medicamente sau intervenții chirurgicale în cazuri mai severe. Este important să consulți un medic pentru a primi un plan de tratament adecvat.