| gabi4242 a întrebat:

Salut,sunt miop si am -2 la amandoi ochi.Cateodata cand nu port ochelari (si o fac destul de des,cand ies in oras) si clipesc vad foarte bine (ca si cand as purta ochelari) iar dupa ce clipesc din nou, imaginea devina incetosata (tipic pentru miopi).Ce se intampla in aceste momente sau de ce vad uneori bine? E un semn bun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

In primul rand,faci foarte rau ca nu porti ochelarii pentru vedere:nu vezi cum trebuie,miopia iti poate creste deoarece fortezi ochii,faci riduri(laba gastei)deoarece trebuie sa strangi pleoapele ca sa vezi mai bine.
De miopie nu scapi nici la batranete,cand,pe langa asa ceva se adauga si prezbitismul.O sa fii nevoit sa porti doua perechi de ochelari(unii cu minis,altii cu plus).
Asa ca, poarta ochelarii, ca nu este nici-o rusine, cauta niste rame sic, care iti plac si vei avea un look deosebit.Iti recomanda cineva, care poarta ochelari, de multa vreme!

| lascuiulian92 a răspuns:

Am avut si eu in copilarie miopie mica cu -1. Am purtat 1 an si mi-a trecut.
Clipeam foarte des. Stai prea mult la pc sau citesti prea mult. Eu clipeam foarte des din cauza asta. Mergi si consulta un oftalmolog. Aici nu poate sa iti spuna nimeni cu certitudine ce poti avea.
Sfatul meu este sa ii porti si cand iesi in oras ca nu-i nici o rusine happy Asta daca vrei sa te faci bine.