| Dony20 a întrebat:

Salut!
Sunt un bărbat de 28 de ani si
de ceva timp am dureri de spate în zona lombara. Durerile nu sunt simțite în permanenta doar în anumite situații sau poziții în care ma aflu, cum ar fi:
1. Statul mult in picioare la locul de munca
2. Condusul in exces
3. Statul jos pe perioade lungi de timp.
Îmi este teama sa nu am hernie de disc. Cu siguranță mâine merg urgent la medicul de familie sa îmi dea trimitere pentru a face un RMN și pentru a știi cu siguranță ce am.
Durerea este simțită temporar și de intensitate mica, uneori la efort este simțită intensitatea ei mai puternic. Este o durere apăsătoare care se lasă pe piciorul drept (sau câteodată ma doare piciorul). M-am gândit ca este vorba și de statul mult in picioare la locul de munca. Menționez ca atunci când sunt acasă în weekend ma simt mult mai bine, cel mai frecvent nu ma mai doare nimic sau simt o durere de intensitate mult mai mica (nederanjanta)
Ma îngrijorează faptul ca de 1 luna simt și câteva înțepături rare de 1 secunda în tălpile picioarelor de aici și gândul ca pot avea hernie de disc.
Mai este cineva cu aceasta problema?
Ma gândesc poate ma poate ajuta cineva cu mai multe detalii pentru a identifica problema.
Eu știam ca la hernia de disc ai dureri mari, constante și insuportabile la coloana vertebrala.
Va mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Mindfulness a răspuns:

Suna a lombosciatica hiperalgica asta.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Durerile în zona lombară afectează mulți oameni. Să le facem tuturor RMN este overkill major.

Dacă nu ai retenție urinară, incontinență fecală şi dacă poți merge pe vârfuri, nu eşti un caz chirurgical, deci mersul la doctor urgent nu are nicio consecvență.

Ia-o uşor şi fă nişte fizioterapie şi dacă apar unele din simptomele de mai sus mergi la medic.

| Giulia911 a răspuns:

Du-te fratele meu la medic, nu te lua după "studentul la medicina" ca deja e foarte grav dacă apar acele simptome.