| bvkeny a întrebat:

14 ani, 1.65,vreo 75 kg si vreau sa slabesc, sa ajung undeva la 60 macar.
Daca mananc de 2 ori mai putin,gen eu de obicei mananc cam mult,iar fara sport se va vedea rezultatul?
Si inca o intrebare,daca mananc multe glucide,gen toate mesele sa contina glucide,dar sa mananc cat trebuie, 1000 si ceva calorii, ma pot ingrasa mai rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| aisha01eu a răspuns:

Trebuie sa iti injumatatesti portile, sa mananci multe legume si fructe. Elimina dulciurile, pastele, pizza. Daca mananci mai sanatos cu mai multe alimente cu putine calorii, vei slabi. Merge pe jos, nu e obligatoriu sa te duci la sala. Si o varianta buna ar fi sa iti numeri caloriile. Exista o aplicatie pe telefon, my diet diary, unde iti poti pune cate calorii ai pe zi. Iti pui toate datele si vezi cat trebuie sa slabesti, in cat timp si iti da el cate calorii trebuie sa consumi pe zi. Nu te infometa! Mai bine slabesti 1 kg pe luna si sigur, sanatos. Esti in crestere, si este cel mai important sa mananci sanatos.

| Vlãdy_Vlãdy_1998 a răspuns:

Eu iti sugerez sa te apuci de sport si sa incerci sa manci cat mai multe salate si fructe ...glucidele ingrasa mult. SUCCES!

| Natty1403 a răspuns:

Trebuie să mănânci sănătos, mai puține prostii, sa bei multa apa și sport.
Sa nu faci foamea că o sa ți faci rău.

| OKGirl a răspuns:

Nu te ajuta daca mananci de 2 ori mai putin.Din potriva, poti sa iti faci rau, si sa ajungi sa ai nu stiu eu ce boala. Sportul e cel mai sanatos, dar nu in exces.Deci daca ai alerga sau ai merge la sala de vreo 3-4 ori maximum pe saptamana s-ar vedea rezultatul.
Si, nu stiu daca te poti ingrasa rau, dar ar fi bine sa nu incerci happy

| Andreea37 a răspuns:

Numaratul caloriilor e o prostie, important este sa mananci sanatos pentru a-ti asigura o functionare normala a organismului. Incearca sa renunti la paine si sa mananci mai putin daca reusesti. Renunta si la dulciuri si la orice produse de patiserie(si orice fel de covrigi, cornuri, etc. ) ai putea sa incerci sa mananci mai putin si sa bei mai multe lichide. Daca iti este foame mananca gustari sanatoase (precum morcovii). Ai putea chiar sa mergi la un nutritionist si sa iti faca un program personalizat, asta ar fi cel mai recomandat. Multa bafta!