| Stefan927 a întrebat:

Salut TPU, a avut cineva de aici inelul fibros de la coloana lombara fisurat/rupt? Daca da, cum v-ati tratat? Si cat a durat tratamentul

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Adinariunrtatard a răspuns:

Nu are cum sa fie rupt, ca altfel ramaneai paralizat.
Trebuie sa faci punctie, dupa investigatie si radiografie, ti se face o anestezie locala apoi cu un ac maricel se introduce pe langa coloana un ser care se fa intari, vei sta cam 5 zile in spital sub supraveghere.
Apoi grije mare cu greutatile minim 6 luni.
In principiu coloana se taseaza