Întrebare recomandată | madaXXde a întrebat:

Aceasta intrebare o adresez persoanlor care au facut acest pas! Parintii mei doresc sa se lase de fumat...dar nu au vointa si nu pot ..Stiti careva niste idei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dariusuu a răspuns:

Părinţii tăi ştiu ce se întâmplă dacă se lasă de fumat?

Poftim.

După 8 ore nivelul de monoxid de carbon din plămâni se reduce la jumătate și nivelul de oxigen revine la normal.

După 48 de ore riscul de a avea un infarct scade, Toată nicotina din corp a fost eliminata. Gustul si mirosul revin la normal.

După 72 de ore bronhiile se relaxează și nivelul de energie al corpului crește te simți mai odihnit.

După 2 săptamâni circulația sangelui e mult usurată si va continua sa se imbunatățească în următoarele 10 săptămâni.

Între 3 si 9 luni dupa ce te lași de fumat, tusea, răgușeala și problemele de respirație dispar pe masura ce capacitatea plamânilor se imbunatățeste cu 10%.

După 1 an de cand te lași de fumat riscul de infarct scade la jumătate.

După 5 ani de cand te lași de fumat, riscul de accident vasular este la fel ca la un nefumător.

Dupa 10 ani de cand te lași de fumat, riscul de cancer pulmonar este la fel ca la un nefumător.

Și după 15 ani, riscul de infarct este ca la un nefumator.

Cu puţină voinţă eu spun că au şanse să se lase.

Numai bine.

10 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Fara vointa orice metoda ar incerca tot la tigari o sa se intoarca

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce zici tu se contrazice, daca vor inseamna ca au vointa, altfel inseamna doar vorbe goala. Exista diferite programe pentru fumatori, diverse trucuri (plasturi sau mai stiu eu ce nebunii) dar ingredientul principal e vointa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O idee e acea, de a te preface ca suferi din cauza fumului de tigara, atunci ei ca niste parinti cu coloana vertebrala, o sa renunte pentu binele tau.

| giony54 a răspuns:

Daca doresc sa se lase de fumat trebuie sa bea ceai de busuioc trei cani pe zi timp de o luna si nu mai pot sa suporte tutunul.

Răspuns utilizator avertizat
| Eclipse a răspuns:

Eu cand m-am lasat de fumat, am facut-o prin sport, mancare sanatoasa si foarte multa vointa. Acum depinde de fiecare.

| Mayuri a răspuns:

Daca sufera de tabagism cronic, vointa deja este insuficienta, fiindca in creier nicotina deja a dat peste cap niste echilibre ale neurotransmitatorilor, si e atat de pacatoasa incat intervine fix in centrul recompensei, si actioneaza similar cu dopamina. Sunt programe speciale in clinicile/sectiile de pneumologie unde se face atat psihoterapie cat si tratament medicamentos pentru suprimarea sevrajului. La medicul de familie poti obtine informatii in acest sens despre programele de renuntare la fumat din orasul tau.

| VeldroN94 a răspuns:

1.Le ascunzi tigarile si spui ca nu ai fost tu.
2.Le arati poze cu ce au patit oamenii care au fumat(gen interiorul plamanilor lor sau gatul lor)

| thevampirediaries5 a răspuns:

Daca cred in D-zeu si le ie frica de el... Pur si simplu sa faca o promisiune si un juramant in fata icoanei! Suna stupid dar cred ca chiar o sa functioneze...

| xcpaula a răspuns:

Tigara electronica ar fi o optiune. Eu asa m-am lasat si nu mai fumez de peste 2 ani (nici electronica).